Wielostronicowe umowy deweloperskie to dokumenty, które są często naszpikowane niezrozumiałymi zapisami dla osoby, która nie ma obycia z przepisami prawa. Niestety, jak pokazują kontrole przeprowadzane przez UOKiK w umowach deweloperskich nie brakuje niedozwolonych klauzul umownych, które działają na szkodę osoby kupującej nieruchomość. Na jakie zapisy warto zwrócić uwagę podpisując umowę deweloperską? O tym powiemy w dalszej części artykułu.
Świadome zawarcie umowy = gwarancja zadowolenia z transakcji
Decydując się na zakup nieruchomości z rynku pierwotnego musimy podpisać umowę deweloperską, która nie jest dokumentem łatwym do przeanalizowania dla przeciętnego „Kowalskiego”. Wiele stron naszpikowanych mało zrozumiałą treścią sprawia, że jedynie prawnik z dużym doświadczeniem może zagwarantować rzetelną jej analizę. Rejestr niedozwolonych klauzul umownych dotyczących nieruchomości oscyluje w granicach kilkuset zapisów działających na szkodę konsumenta. Czym właściwie są niedozwolone klauzule umowne? To postanowienia zawarte w umowie, które nie zostały z nim uzgodnione, a mają wpływ na kształtowanie praw lub obowiązków i są sprzeczne z dobrymi obyczajami. Bardzo często też zapisy tego typu naruszają interesy klienta. Dla przybliżenia problemu prezentujemy kilka najczęściej stosowanych klauzul niedozwolonych:
- uchylanie się od odpowiedzialności za opóźnienia – deweloperzy bardzo często wpisują do umowy wyłączenie kary umownej w przypadku opóźnienia w oddaniu budynku do użytku. Mało konsumentów ma świadomość, że jest to zapis niezgodny z prawem. W definicji wyłączającej od odpowiedzialności za opóźnienie zawsze pojawia się stwierdzenie „z przyczyn niezależnych” jest to stwierdzenie zbyt ogólne. Powody opóźnienia oddania inwestycji do użytku muszą być określone w sposób jasny i precyzyjny.
- kary umowne za odstąpienie od umowy – ograniczanie możliwości odstąpienia od umowy przez klienta jest bardzo często stosowaną praktyką przez deweloperów. Bardzo popularnym sposobem jest stosowanie kar umownych, które stanowią nawet 15% wartości mieszkania.
- podniesienie ceny, a prawo do odstąpienia od umowy – niezwykle problematyczną kwestią jest podniesie ceny. Przenoszenie ryzyka inwestycji na kupujących jest niedozwolone. Wpisywanie zapisów o podwyżce ceny lokalu mieszkalnego ze względu na większy koszt np. robocizny godzi w interesy konsumenta, gdyż nie zna on finalnej ceny nabywanej nieruchomości.
- użycie innych materiałów do budowy – zapisem uderzającym w konsumenta jest prawo do zmiany materiałów budowlanych i wykończeniowych przez dewelopera. Ten zapis jest niedopuszczalny, gdyż godzi w istotne warunki umowy, a nie umożliwia odstąpienia od niej.
To tylko nieliczne klauzule niedozwolone stosowane przez deweloperów. Kupując mieszkanie warto skorzystać z pomocy doświadczonego prawnika. Rzetelna opinia prawna nakreśla mankamenty umowy deweloperskiej i wskazuje zapisy, które warto negocjować. Tylko zawarcie umowy świadomie, gwarantuje spokojny sen i zadowolenie z transakcji.