Kancelaria Radców Prawnych R. Ptak i Wspólnicy świadczy kompleksową pomoc i wsparcie w ogłaszaniu upadłości konsumenckiej. W reprezentowanej przez siebie branży działamy już od wielu lat a na swoim koncie mamy przynajmniej kilkadziesiąt skutecznie przeprowadzonych postępowań w całym kraju. Doskonale wiemy, na czym polega upadłość konsumencka bez majątku oraz bez możliwości spłaty wygenerowanych długów. Wiemy również, że sama upadłość konsumencka jest drugą szansą dla każdej osoby, jaka boryka się z trudnościami finansowymi. Naszym nadrzędnym celem jest oddłużenie niewypłacalnego Klienta. Kancelaria Radców Prawnych R. Ptak i Wspólnicy z miasta Wrocław pomaga złożyć prawidłowy wniosek o upadłość konsumencką, tym samym daje szansę na skuteczne ogłoszenie bankructwa przez osobę fizyczną. Każdy prawnik działający pod szyldem naszej Kancelarii specjalizuje się w upadłościach i posiada na tym polu minimum kilka lat praktycznego doświadczenia. Zgłoś się do nas i wykorzystaj prawo upadłościowe na swoją korzyść. Upadłość konsumencka po nowelizacji przepisów w ostatnich latach cieszy się dużą popularnością. Obecnie Klienci zainteresowani tego typu usługami nie muszą decydować się na podejmowanie współprac z zagranicznym podmiotami. Nasza Kancelaria pomaga domknąć sprawę w Polsce!

Co to jest upadłość konsumencka – definicja

Chociaż zauważamy, że ogólny poziom świadomości społeczeństwa rok w rok wyraźnie wzrasta, obsługiwane przez nas osoby bardzo często zadają pytania w stylu „upadłość konsumencka co to”. Postanowiliśmy więc zbiorowo na nie odpowiedzieć tym artykułem. Najprościej rzecz ujmując mówimy tutaj o formalnej procedurze prawnej, która umożliwia spłacanie zobowiązań wszystkim osobom fizycznym, jakie znalazły się w trudnej sytuacji finansowej. Upadłość konsumencka daje szansę „nowego startu” poprzez umorzenie części lub całości długów. Z jednej strony chroni ona dłużników przed nadmiernymi obciążeniami finansowymi, ale z drugiej zachowuje sprawiedliwość wobec ich wierzycieli. Upadłość restrukturyzacyjna często stanowi jedne rozwiązanie patowych sytuacji a jej wykonanie przy pomocy doświadczonych prawników przynosi naprawdę skuteczne efekty. Jeżeli masz długi i chcesz wrócić do normalnego funkcjonowania bez ryzyka dalszego pogłębiania spirali zobowiązań finansowych, wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej to pierwszy krok, rekomendowany nie tylko przez naszą kancelarię, ale również przez innych tego typu specjalistów w Polsce.

Upadłość konsumencka a bankructwo i niewypłacalność

W terminologii używanej przez specjalistów często można spotkać się z zamiennym stosowaniem określeń, takich jak: upadłość konsumencka, bankructwo konsumenckie bądź też niewypłacalność. Aby nie wprowadzać nikogo w błąd chcemy wyjaśnić, że wszystkie przedstawione wyżej hasła są synonimami i opisują dokładnie ten sam proces. Ogłoszenie bankructwa będzie więc równoznaczne z ogłoszeniem upadłości konsumenckiej. Przeważnie na taki krok decydują się Klienci, którzy nie mają możliwości spłaty zaciągniętego zobowiązania finansowego. Bankructwo konsumenckie, czy też bankructwo prywatne pozwala uruchamiać lawinę mechanizmów uwalniających od długów. I to niezależnie od ich charakteru czy chociażby wysokości. Skoro terminologia jest tożsama z usługą upadłości konsumenckiej, dlaczego bankructwo osoby fizycznej to tak popularne określenie? Wiele wskazuje na to, że wzięło się one po prostu od slangu, w jakim bankrutem określa się kogoś, kto stracił możliwość uregulowania długów. Identycznie można powiedzieć o niewypłacalności!

Masz długi, z którymi nie możesz sobie poradzić?

Sprawdź, czy upadłość konsumencka to rozwiązanie dla Ciebie!

Sprawdź, kto może ogłosić upadłość konsumencką

W wielu znanych nam przypadkach dłużnicy zastanawiają się co daje upadłość konsumencka oraz dla kogo dokładnie dedykowana jest tego typu usługa. W tym momencie skupimy się na drugiej z wymienionych tutaj kwestii. Przede wszystkim pragniemy podkreślić, że wniosek o upadłość może złożyć każda osoba borykająca się z problemami finansowymi. Naszymi Klientami od lat są osoby fizyczne, członkowie zarządów spółek prawa handlowego bądź mali i średni przedsiębiorcy. Co więcej, w każdej z opisanych tutaj grup mamy już udokumentowane sukcesy oparte o skuteczne uwolnienie od długów. Dzięki nam nie tylko dowiesz się co to upadłość konsumencka, ale również otworzysz sobie furtkę do nowego rozdziału w Twoim życiu. Jesteśmy pewni, że funkcjonowanie bez obciążenia finansowego oraz psychicznego to cel, jaki uda się zrealizować przy wsparciu oraz pomocy doświadczonych specjalistów z Kancelarii Radców Prawnych R. Ptak i Wspólnicy.


Co to jest upadłość konsumencka – wpisy na blogu

Ile kosztuje upadłość konsumencka

Upadłość konsumencka to szansa na nowy start dla osób, które borykają się z ciężarem zadłużenia. Kancelaria prawna Ptak i Wspólnicy z Wrocławia z powodzeniem już od wielu lat przeprowadza postępowania upadłościowe. Pomogliśmy kilkudziesięciu osobom zadłużonym na terenie całego kraju. Korzystna zmiana przepisów sprawiła, że procedura upadłości konsumenckiej zyskała znacząco na popularności. Nasi wyspecjalizowani prawnicy mogą … Continued

Jak można ogłosić upadłość konsumencką

Jak wyjść z długów? Jak ogłosić bankructwo? To pytania, które często otrzymują nasi prawnicy. Sposobem na uwolnienie się od zadłużenia jest upadłość konsumencka. Kancelaria prawna Ptak i Wspólnicy specjalizuje się w procedurze upadłościowej. Przeprowadziliśmy już kilkadziesiąt skutecznych postępowań upadłościowych na terenie całego kraju! Złagodzenie przepisów sprawiło, że w 2017 roku upadłość konsumencka cieszy się znaczą … Continued

Kto i kiedy może ogłosić upadłość konsumencką

Kancelaria prawna Ptak i Wspólnicy posiada wieloletnie doświadczenie w świadczeniu pomocy przy ogłoszeniu upadłości konsumenckiej. Szczycimy się wysoką skutecznością, gdyż przeprowadziliśmy już kilkadziesiąt postępowań upadłościowych na terenie całej Polski. Każdego dnia nasi prawnicy udzielają profesjonalnych porad prawnych, by wyjaśnić kto i kiedy może ogłosić upadłość konsumencką. Profesjonalna analiza prawna pozwala ocenić, czy dana osoba spełnia … Continued

Upadłość konsumencka sposobem na długi

Nieprzypadkowo rozpoczęliśmy od przedstawienia najważniejszych definicji. Teraz już dokładnie wiesz, co to znaczy ogłosić upadłość konsumencką w teoretycznym mniemaniu takiego określenia. Czas więc przedstawić nieco więcej praktycznych informacji. Życie po upadłości konsumenckiej bez ciążących zobowiązań jest przecież realnym scenariuszem, z jakiego coraz częściej korzystają zadłużeni Polacy. Wiemy to z doświadczenia – jako prawnik od upadłości konsumenckiej mamy na swoim koncie kilkadziesiąt pozytywnie zakończonych spraw. Dlatego też z pełną świadomością twierdzimy, że wniosek o ogłoszenie upadłości osoby fizycznej bądź wniosek o upadłość spółki to najskuteczniejsza forma uwolnienia się z długów i skuteczny sposób na rozpoczęcie nowego życia.

Upadłość konsumencka – od jakiej kwoty jest możliwa?

Postępowanie upadłościowe jest możliwe do rozpoczęcia w momencie, kiedy zostanie osiągnięty stan niewypłacalności – bankructwo osoby fizycznej bądź bankructwo przedsiębiorcy. A co za tym idzie, wysokość zadłużenia nie będzie mieć tutaj szczególnego znaczenia. To kluczowa kwestia, ponieważ osoba niewiedząca co to upadłość konsumencka często zadaje pytania odnośnie ilości minimalnych lub maksymalnych widełek zaciągniętego zobowiązania finansowego. Bankructwo w różnej jego formie zachodzi, kiedy dłużnik całkowicie utraci zdolność do regulowania kredytów, pożyczek lub nieopłaconych faktur. Upadłość majątkowa osoby fizycznej czy to przedsiębiorców jest warta rozważenia również wtedy, kiedy osoba zadłużona posiada zobowiązania przekraczające wartość jej osobistego majątku. W momencie, gdy taki stan trwa ponad 2 lata – zgodnie z prawem upadłościowym w Polsce – możemy wówczas mówić o niewypłacalności, czyli automatycznie tu zachodzi ogłoszenie bankructwa przez osobę fizyczną lub właściciela firmy.

Ogłoszenie upadłości nie oznacza anulowania długu

Co dokładnie dzieje się z moimi zobowiązaniami po przejściu całości procesu upadłościowego? Takie pytanie bardzo często zadają nam Klienci, którzy wybierają tego typu drogę rozwiązywania problemu z długami. Czy prawidłowo przeprowadzona upadłość konsumencka je umarza? Już na starcie warto podkreślić, że omawiane tutaj bankructwo osobiste to pomocna dłoń dla osób, które znalazły się w sytuacji bez wyjścia. Błędne natomiast okazuje się twierdzenie, że postępowanie w sposób automatyczny anuluje wszystkie zobowiązania. Owszem, część z nich zazwyczaj zostaje umorzona. Pozostałe długi po ogłoszeniu upadłości mogą zostać przekazane do syndyka, który w krótkim odstępie czasowym przedstawia harmonogram spłaty najważniejszych zobowiązań. W zgodzie z przepisami obowiązującymi w Polsce, finansowe bankructwo powoduje, że upadły traci swój majątek (nieruchomości, ruchomości, prawa majątkowe). Jej składniki po spieniężeniu służą do spłaty wierzycieli. Mamy nadzieję, że już więcej nie musisz się zastanawiać, co się dzieje z długami po ogłoszeniu upadłości.

Sprawdź, kto może ogłosić upadłość konsumencką

Upadłość konsumencka za i przeciw

Pamiętajmy, że wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej będzie dla dłużników niezwykle cennym kołem ratunkowym, ale jednocześnie procedurą nieodwracalną, niosącą za sobą naprawdę sporą ilość konsekwencji. Fachowa ocena sytuacji finansowej oraz analiza możliwych rozwiązań to absolutna konieczność. Zależność prawnik upadłość konsumencka nie podlega więc nawet drobnej dyskusji. Z długami boryka się ogromna rzesza naszych rodaków, ale świadomość tego, co daje ogłoszenie upadłości konsumenckiej oraz jak wygląda osobiste bankructwo w praktyce nadal nie jest rozpowszechniona zbyt szeroko. Opinie krążące po internecie są mocno niejednoznaczne. I to dlatego też upadłość konsumencka osoby fizycznej i niewypłacalność konsumencka osób będących podmiotem gospodarczym wymagają interwencji doświadczonych prawników.

Upadłość konsumenta często pozostaje jedyną słuszną drogą. Niezależnie od przypadku, warto jednak na samym początku rozpoznać szczegóły i dowiedzieć się, czego można spodziewać się z przebiegu całego procesu. To, jak wygląda upadłość konsumencka osoby prywatnej czy nawet przedsiębiorcy jest bowiem uzależnione od indywidualnego przypadku. W momencie, kiedy Twój dług przejmuje kontrolę na Twoim życiem, wiedz że bankructwo indywidualne może zmienić je niemalże o 180 stopni. Jakie najważniejsze zalety powinniśmy wymienić każdemu Klientowi?

  • możliwość uwolnienia się od zobowiązań finansowych,
  • najlepsza okazja do rozpoczęcia nowego życia bez długów,
  • umorzenie postępowań egzekucyjnych i zatrzymanie windykacji,
  • ochrona konsumenta przed utratą dachu nad głową.

Chcąc kompleksowo podejść do sprawy musimy przedstawić również gorsze strony procesów upadłościowych. Ustawa upadłość konsumencka automatycznie uruchamia lawinę procedur, jaka nie może zostać wstrzymana. Konsekwencje dotyczą przede wszystkim aktualnego majątku oraz życia bezpośrednio po zakończeniu postępowania upadłościowego. Wśród największych zawsze wyszczególniamy:

  • całkowitą utratę dotychczasowego majątku,
  • ograniczenia w zarządzaniu własnymi finansami,
  • możliwe problemy przy zaciąganiu zobowiązań w przyszłości,
  • trudności dla współdłużników czy poręczycieli,
  • długotrwały proces upadłościowy.

Nie ulega wątpliwości, że złożenie wniosku o upadłość konsumencką powinno być przemyślanym ruchem. Co prawda wcześniej wymieniony bilans potencjalnych zysków bądź strat można oceniać przeważnie pozytywnie, ale w tego typu przypadkach niezbędna jest trzeźwa oraz rzetelna analiza przypadku. Nie zawsze bankructwo będzie najlepszym rozwiązaniem. Nawet w momencie, kiedy w Twoim życiu pojawiają się długi. Nie zawsze jest możliwa również upadłość konsumencka bez utraty. Zastanawiasz się czy takie kroki są najlepszą receptą na Twoje problemy? Zapraszamy do konsultacji z doświadczonymi prawnikami!

Przebieg upadłości konsumenckiej krok po kroku?

Krok 1 – konsultacja prawna, podczas której oceniona zostanie sytuacja finansowa dłużnika. Wykwalifikowany specjalista sprawdza, czy wszystkie warunki ogłoszenia upadłości są spełnione. Weryfikacja przebiega wielopoziomowo: momentami upadłość konsumencka nie będzie jedynym słusznym rozwiązaniem. Wówczas należy ponownie zastanowić się, co zrobić, aby pozbyć się zadłużenia w najkorzystniejszy sposób. Kancelaria Radców Prawnych R. Ptak i Wspólnicy ma odpowiednie kwalifikacje oraz doświadczenie, aby móc skutecznie doradzać w takich zakresach.

Krok 2 – przygotowanie oraz złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości. Prawidłowe wypełnienie takiego dokumentu potrafi przysporzyć masę problemów. Znamy to z doświadczenia, ponieważ od lat przejmujemy sprawy z niewłaściwie przygotowanymi wnioskami. Wiedząc co to jest upadłość osoby fizycznej, musisz wiedzieć również że nie może ona być przeprowadzona bez profesjonalnie uzupełnionej dokumentacji. Sam wniosek o upadłość osoby fizycznej lub przedsiębiorcy powinien przekonać sąd, że zobowiązania powstały wskutek niezamierzonych działań. Obok wypunktowania długów należy dopisać również uzasadnienie z uwzględnieniem przyczyn niewypłacalności oraz też kroków podejmowanych w przeszłości, mających na celu rozwiązanie problemu.

Krok 3 – ogłoszenie upadłości konsumenckiej i ustanowienie syndyka. To etap, w którym mamy do czynienia z „właściwym” postępowaniem upadłościowym. W jego ramach ustalony zostaje m.in. skład masy upadłości, jej likwidacja czy rozpisanie harmonogramu spłaty zobowiązania. Plan spłaty zawiera już konkretne terminy oraz kwoty, jakie dłużnik musi zwrócić swoim wierzycielom. Jest on wiążący i wymagany, by ogłoszenie upadłości mogło zostać doprowadzone do szczęśliwego finału. Co warte podkreślenia, harmonogram oddawania długu ustanowiony jest w taki sposób, żeby był on z jednej strony możliwy do zrealizowania, ale jego czas trwania nie powinien przekraczać umownej granicy 36 miesięcy od momentu przedstawienia planu przez syndyka.

Krok 4 – zakończenie postępowania i umorzenie wszystkich zobowiązań. Następuje on dopiero po wypełnieniu harmonogramu spłaty. W efekcie końcowym upadły zostaje oddłużony i może już rozpocząć nowe życie. Bez ogromnego ciężaru, jakim przeważnie są zobowiązania finansowe.

To oczywiście dość uproszczony opis. Nasza specjalność to skuteczna upadłość konsumencka Na czym polega oraz z czym się wiąże? Na takie pytania także znamy odpowiedź. Dobrze rozumiemy, że proces ten należy do mocno skomplikowanych. I mówimy tutaj tylko o osobach prywatnych, bo upadłość konsumencka członka zarządu firmy bądź przedsiębiorcy jest jeszcze bardziej zawiła. Tu w grę wchodzą dodatkowe plany podziału funduszy i możliwości składania zażaleń czy wnoszenia specjalnych wniosków sprzeciwu.

Pomoc kancelarii - ogłoszenie upadłości konsumenckiej

Czy sąd może odrzucić wniosek o upadłość konsumencką?

Dlaczego na każdym możliwym polu podkreślamy, co oznacza upadłość konsumencka bądź jak istotną kwestią pozostaje odpowiednie przygotowanie dokumentacji? Musisz wiedzieć, że sąd ma prawo do oddalenia wniosku o upadłość. Zwłaszcza, jeżeli zawiera on błędy, niekompletne bądź mijające się z prawdą informacje oraz jeśli w okresie dziesięciu lat przed złożeniem wniosku:

  • prowadzono postępowanie upadłościowe względem dłużnika i zostało ono umorzone,
  • czynności wykonywane przez dłużnika były wykonane z pokrzywdzeniem wierzycieli,
  • dłużnik nie realizował wcześniej ustalonego planu spłaty wierzytelności,
  • dłużnik nie zgłosił głosił wniosku o ogłoszenie bankructwa.

W przypadku pytań lub wątpliwości służymy pomocą i zapraszamy do kontaktu telefonicznego, e-mailowego lub osobistego w siedzibie naszej kancelarii w miejscowości Wrocław. Udzielamy porad prawnych z zakresu upadłości konsumenckiej. W trakcie konsultacji możemy wymienić warunki niezbędne do skorzystania z procedury. Wyjaśniamy także czy upadłość konsumencka bez majątku jest możliwa. Przybliżamy i naświetlamy zawiłości w kontekście upadłość konsumencka, a BIK lub zdolność kredytowa. Nie warto tracić czasu na opinie znalezione w internecie. Profesjonalna porada prawna to pewne źródło wiedzy na temat upadłości konsumenckiej.

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej z pomocą prawnika

Upadłość konsumencka po nowelizacji obowiązujących w Polsce przepisów stanowi teraz proces uproszczony względem dłużników. Sąd bowiem nie analizuje już zasadności składanych wniosków. Zamiast tego ustala, czy po zlikwidowaniu majątku osobie zadłużonej będzie przysługiwać pełne umorzenie zobowiązania finansowego. Sama procedura jest jednak nadal złożona. Dobra i godna zaufania kancelaria prawna upadłość konsumencka stanowi ważny element sprawnego przebiegu całości sprawy. Jako specjaliści wyspecjalizowani w zakresie prawa upadłościowego przyznajemy, że upadłość konsumencka to wieloetapowy proces, wymagający dopilnowania formalności. Duże problemy może sprawić już sam wniosek. Jeżeli będzie on zawierał błędy, zostanie odrzucony przez sąd. Kiedy prowadzeniem procesu zajmą się doświadczeni prawnicy, cała dokumentacja zostanie prawidłowo skompletowana i dostarczona na czas. A to oznacza, że upadłość konsumencka będzie najlepszym sposobem dla osób niewypłacalnych, aby uwolnić się z zadłużenia. Czym dokładnie charakteryzuje się współpraca z Kancelarią Radców Prawnych R. Ptak i Wspólnicy?

  • zdejmujemy z Ciebie ciężar szeregu formalności,
  • przejmujemy kontrolę nad całością procesu upadłościowego,
  • pomagamy przygotować niezbędne dokumenty i składamy je na czas w sądzie,
  • dostarczamy niezbędną wiedzę na temat upadłości konsumenckiej,
  • indywidualnie przeanalizujemy Twój przypadek oraz zaciągnięte długi,
  • pomagamy rozpocząć nowe życie bez uciążliwych zobowiązań finansowych.

Chcesz złożyć wniosek o upadłość konsumencką, ale nie wiesz, od czego zacząć?

Skorzystaj z profesjonalnej pomocy!

Upadłość konsumencka Wrocław – zapraszamy do nas!

Masz już komplet najważniejszych informacji. Wiesz co oznacza upadłość konsumencka oraz jakie zalety bądź wady ma upadłość osoby fizycznej. Nie jest także tajemnicą, że tego typu proces wręcz wymaga współpracy z doświadczonymi specjalistami w zakresie prawa. Jeżeli interesuje Cie tylko skuteczna upadłość konsumencka opinie o Kancelarii Radców Prawnych R. Ptak i Wspólnicy nie pozostawiają żadnych złudzeń. W mieście Wrocław i w najbliższych okolicach jesteśmy najbardziej polecanymi ekspertami, którzy na swoim koncie posiadają już dziesiątki. Dla Ciebie to doskonała informacja. Bazując na własnym doświadczeniu oraz praktycznych umiejętnościach dobierzemy najskuteczniejszą formę walki o nowe życie. Upadłość konsumencka umorzenie długów stanowi naszą specjalność. Dodatkowo gwarantujemy fachowe doradztwo, pomoc na każdym polu naszej współpracy i podpowiadamy, co po upadłości konsumenckiej. Tak, aby problem został rozwiązany raz a dobrze! Skontaktuj się z Radców Prawnych R. Ptak i Wspólnicy online, telefonicznie bądź odwiedź naszą siedzibę w mieście Wrocław. Zapraszamy na konsultację!

Jak wygląda życie po upadłości konsumenckiej?

Skoro posiadasz już niezbędne informacje oraz doskonale wiesz, co to jest upadłość konsumencka, najwyższy czas przedstawić, jak dokładnie wygląda życie po takich procedurach prawnych. Przede wszystkim śmiało możemy powiedzieć o „nowym starcie” w rzeczywistości już bez piętrzących się zobowiązań finansowych. Oczywiście zachodzi tutaj konieczność współpracowania z syndykiem, który przedstawia szczegółowy plan spłaty wierzycieli, natomiast sam konsument zyskuje ochronę przed egzekucją komorniczą bądź kolejnymi postępowaniami sądowymi. Wiedząc na czym polega upadłość konsumencka osoby fizycznej łatwo dojść do wniosku, że wcześniej wspomniany „nowy start” to życie bez długów oraz bez jakichkolwiek ograniczeń w nabywaniu majątku, nieruchomości czy nawet w prowadzeniu własnej działalności gospodarczej. Kluczowa jest jeszcze zależność, jaką wykazuje upadłość konsumencka a BIK. Po wykonaniu całości procedury w Biurze Informacji Kredytowej będzie znajdować się stosowna aktualizacja, która może (ale nie musi) utrudniać pobieranie w przyszłości nowych zobowiązań. Wszystkie długi po ogłoszeniu upadłości są rozplanowane do harmonogramu spłaty lub umorzone.

 

Upadłość konsumencka – FAQ

Czy upadłość konsumencka prowadzi do umorzenia długów?

Tak, w zdecydowanej większości przypadków upadłość konsumencka kończy się umorzeniem długów wobec wierzycieli – w całości lub w części. Następuje to po zrealizowaniu plany spłaty, ustalonego przez sąd. Oddłużenie obejmuje te zobowiązania, których nie zaspokojono podczas postępowania upadłościowego.

W jakiej sytuacji sąd nie ogłosi upadłości konsumenckiej?

Upadłość konsumencka może być ogłoszona wyłącznie wtedy, gdy zostaną spełnione wszystkie określone warunki. Sąd nie ogłosi upadłości, jeżeli niewypłacalność dłużnika okaże się wynikiem jego rażącego niedbalstwa bądź umyślnych działań. Wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej może zostać oddalony również w innych przypadkach – dlatego tak ważna jest konsultacja prawna i indywidualna analiza sprawy.

Jak długo trwa postępowanie upadłościowe?

Od złożenia wniosku do umorzenia długów może minąć kilka miesięcy, a nawet parę lat. Wiele zależy od stopnia skomplikowania sprawy. Wniosek o upadłość konsumencką zwykle zostaje rozpatrzony w ciągu 2-4 miesięcy. Właściwe postępowanie upadłościowe może trwać stosunkowo krótko lub bardzo długo. Z kolei realizacja planu spłaty wierzycieli nie zajmie więcej, niż 36 miesięcy. Gdy dłużnik nie posiada majątku, upadłość konsumencka zostaje ogłoszona szybko: nawet w ciągu 6 miesięcy.

Upadłość konsumencka a zdolność kredytowa – jaka jest zależność?

Wielu obsługiwanych przez nas Klientów zastanawia się jak, w przyszłości funkcjonuje upadłość konsumencka jak to działa w kontekście zaciągnięcia kredytu? Warto wyjaśnić, że przez 10 lat od skutecznego zakończenia procesu stosowna informacja o wcześniejszej niewypłacalności zostaje w BIK. Natomiast nie oznacza to, że wniosek o upadłości konsumenckiej wyeliminuje z możliwości kredytowania przez kolejną dekadę. Pozytywna opinia wystawiona przez bank umożliwi zaciąganie takiego zobowiązania. Należy mieć jednak na uwadze fakt bycia na tzw. cenzurowanym. Różnego rodzaju problemy ze spłatą mogą powodować kolejne windykacje i wpadniecie w kolejne spirale niekończących się zadłużeń. Zalecamy więc specjalistyczne konsultacje przed takimi decyzjami.

Upadłość konsumencka a komornik – jak wygląda praktyka?

Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, natomiast złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości jest równoznaczne ze wstrzymanie wszystkich procedur komorniczych. Egzekucja ulega zawieszeniu, a sam dłużnik zyskuje niezbędny czas na uregulowanie zobowiązań i wyprostowanie swojej sytuacji finansowej. Jak więc widać, bankructwo a upadłość konsumencka wykazują prostą zależność, w której zabezpieczone zostają interesy osoby zalegającej ze spłatami. Co warte odnotowania, każde zgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości podlega takim przepisom. Nie ma więc znaczenia, czy dłużnik jest przed, w trakcie czy po egzekucji komorniczej. Komornik po upadłości konsumenckiej nie będzie Twoim utrapieniem!

Upadłość konsumencka a działalność gospodarcza – jak to wygląda w praktyce?

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej będzie możliwe! Należy mieć jednak na uwadze konieczność ścisłej współpracy z syndykiem oraz nieco większe trudności niż w przypadku, kiedy firmę zakłada osoba bez czarnej przeszłości w tego typu zakresie. Warto pamiętać jeszcze też o początkowych inwestycjach. Ogłoszenie niewypłacalności osoby fizycznej w zdecydowanej większości przypadków oznacza pozbycie się majątku, więc na uruchomienie swojej działalności niezbędne będzie zaciągnięcie kredytu.

Upadłość konsumencka co sprawdza sąd w trakcie rozprawy?

Wiedząc czym jest upadłość konsumencka co to jest osobiste bankructwo bądź jak wygląda całość postępowania upadłościowego można realnie myśleć o rozpoczęciu życia bez długów. Warto jednak dowiedzieć się jeszcze, co może sprawdzać sąd w trakcie takiej rozprawy – pomoże to unikać wielu niespodzianek! W jej trakcie sąd będzie chciał weryfikować, czy dłużnik kwalifikuje się pod ogólne warunki ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Sąd musi również przeanalizować wniosek, zakres zadłużenia czy wysłuchać stanowiska upadłego oraz syndyka. Każdy doświadczony prawnik, który wie co to znaczy upadłość konsumencka, odpowiednio przygotuje swojego Klienta do rozprawy.

Upadłość konsumencka a dziedziczenie długów

Ogłoszenie osobistego bankructwa może wpływać na dziedziczenie długów! Co znaczy upadłość konsumencka w kontekście takich aspektów? Jeżeli spadkobierca decyduje się na przyjęcie spadku z pełnym dobrodziejswtem inwentarza, może ponosić odpowiedzialność za powstałe już wcześniej zobowiązania finansowe. Jedynym wyjątkiem jest wykonanie planu spłaty przed śmiercią – w tym przypadku długi są całkowicie umarzane. Wiedząc dokładnie na czym polega ogłoszenie upadłości konsumenckiej należy omówić jeszcze przypadek wyłączenia spadku z masy upadłości. Tego typu zabieg jest możliwy, jeżeli w skład spadku wchodzą wierzytelności i prawa wątpliwe i składniki majątkowe tzw. trudno zbywalne.

Co oznacza ogłoszenie upadłości konsumenckiej bez majątku?

To nic innego, jak ogłoszenie bankructwa osoby fizycznej, która w momencie niewypłacalności nie posiada żadnego majątku. Wówczas koszty postępowania sądowego tymczasowo pokrywane są przez Skarb Państwa, a sąd ustala plan spłaty wszystkich wierzycieli. Bazując na tym, na czym polega upadłość konsumencka osób fizycznych, zgłoszenie bankructwa bez majątku może objąć osoby, które nigdy nie prowadziły działalności gospodarczej, osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, rolników utrzymujących się z gospodarki oraz byłych przedsiębiorców.