Specjalizujemy się w oddłużaniu Mikro, Małych i Średnich przedsiębiorstw. Od 20 lat zajmujemy się obsługą wierzytelności i oddłużaniem przedsiębiorstw.
Restrukturyzacja firmy – definicja
Restrukturyzacja firmy jest to szczególny typ postępowania sądowego, mający na celu uratowanie przedsiębiorstwa przed bankructwem. Dzięki restrukturyzacji, zadłużona firma odzyskuje stabilność i przestaje być zagrożona egzekucją. Ponadto termin wykonania zobowiązań zostaje odroczony, część długów ulega umorzeniu, a funkcjonowanie przedsiębiorstwa zostaje zoptymalizowane i zyskuje lepszą efektywność. Restrukturyzacja chroni dłużnika, ale i wierzycieli, którzy finalnie odzyskają o wiele więcej. Prawidłowo przeprowadzona restrukturyzacja firmy składa się z kilku etapów, podczas których wszystkie procesy biznesowe są poddawane odpowiednim modyfikacjom. W efekcie struktura firmy zostaje udoskonalona, co przekłada się na odczuwalną poprawę płynności finansowej.
Restrukturyzacja firmy to sposób na jej uratowanie!
Powstrzymamy Twoich wierzycieli, komornika i bank – w 1 dzień.
Restrukturyzacja krok po kroku
Zobacz jak łatwo poprowadzimy Twoją restrukturyzację
-
Rozmowa telefoniczna z ekspertem
bezpłatna konsultacja ze specjalistą – zarezerwuj ok. 15-30 minut
-
Rozmowa online lub w kancelarii z Radcą Prawnym
bezpłatnie przeanalizujemy dostarczone nam dane i zaproponujemy rozwiązania.
-
Zawarcie umowy
przygotujemy pełnomocnictwa i umowy inicjujące proces restrukturyzacji.
-
Rozpoczęcie postępowania w 24h
natychmiast podejmujemy działanie a obwieszczenie o ustaleniu dnia układowego natychmiast chroni majątek dłużnika
-
Wstrzymanie egzekucji i licytacji
powstrzymamy komornika, Urząd Skarbowy i ZUS – nawet dzień przed licytacją
-
Negocjacje z wierzycielami
przekonamy Twoich najważniejszych wierzycieli do zagłosowania nad układem – niech uwierzą w Twój sukces.
-
Zawarcie układu i nadzór nad jego realizacją
będziemy dążyć do osiągnięcia porozumienia ze wszystkimi wierzycielami
Twojej firmie zagraża niewypłacalność? Masz trudności z rosnącymi długami, a wierzyciele nie godzą się na odraczanie terminów spłat? Czas na ratunek! Mamy plan, który pozwoli Ci odetchnąć z ulgą. Restrukturyzacja firmy zapobiegnie bankructwu i doprowadzi do odzyskania stabilności finansowej. Nasza Kancelaria specjalizuje się w kompleksowym oddłużaniu mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Od 20 lat zajmujemy się obsługą wierzytelności, pomagając Klientom z całej Polski. Działamy szybko i skutecznie, a przeprowadzane przez nas restrukturyzacje firm pozwalają odzyskać kontrolę nad finansami. Nie czekaj, aż będzie za późno – pozwól nam uchronić Cię przed niewypłacalnością.
Restrukturyzacja firmy w kontekście oddłużania
Finansowa restrukturyzacja w firmie obejmuje wielopoziomową optymalizację struktury kapitałowej, w tym negocjacje warunków spłat z wierzycielami i wdrożenie rozwiązań, zapobiegających upadłości. Jej celem jest przywrócenie firmie wydajności operacyjnej, co pozwala nie tylko przetrwać na konkurencyjnym rynku, ale też rozwinąć się w dynamicznym tempie. Mądrze zaplanowana restrukturyzacja firmy skutkuje poprawą sytuacji finansowej przedsiębiorstwa. W zależności od stopnia zaawansowania problemów z wypłacalnością, w procedurę może być zaangażowany jeden prawnik lub cała kancelaria, a także pracownicy, wierzyciele, inwestorzy i partnerzy biznesowi.
Najnowsze analizy MGBI pokazują, że tylko w styczniu 2025 r. na restrukturyzację zdecydowało się 405 polskich przedsiębiorstw, w lutym liczba wzrosła do 429. Tendencja wzrostowa dowodzi, że postępowania restrukturyzacyjne zyskują na popularności – coraz więcej firm decyduje się chronić przed egzekucją przy użyciu tego narzędzia.

Co daje restrukturyzacja finansowa przedsiębiorstwa?
Najważniejszym efektem postępowania restrukturyzacyjnego jest odzyskanie przez firmę płynności finansowej. Jako przedsiębiorca z pewnością rozumiesz powagę sytuacji – przedsiębiorstwo realnie zagrożone bankructwem należy bezwzględnie ratować. Restrukturyzacja firmy pozwala efektywnie przeciwdziałać trudnościom finansowym.
Restrukturyzacja firmy krok po kroku
Kompleksowo wykonana restrukturyzacja przedsiębiorstwa pozwoli Ci zapomnieć o problemach finansowych, z którymi się borykasz. Przyznajemy jako doświadczona kancelaria restrukturyzacja to sprawdzona metoda na uratowanie firmy przed upadkiem! Zobacz, jak łatwo poprowadzimy Twoje postępowanie restrukturyzacyjne i przestań obawiać się o utratę posiadanego majątku. Masz pytania? Zapewniamy doradztwo restrukturyzacyjne dla wszystkich w kryzysie. Jeśli obawiasz się niewypłacalności i chcesz ratować swój biznes, rozważ oddłużanie firmy z naszym wsparciem – skontaktuj się i jeszcze dziś porozmawiajmy o dostępnych rozwiązaniach.
Plan restrukturyzacyjny, czyli jak zacząć oddłużanie firmy
Gdy w grę wchodzi być albo nie być firmy, nigdy nie należy działać pochopnie. Plan restrukturyzacji to strategia, obejmująca działania naprawcze. Opracowujemy go dla naszych Klientów wspólnie z Doradcą Restrukturyzacyjnym. Jego sporządzenie jest kluczowe dla powodzenia całej procedury. Dokument ten zawiera powody niekorzystnej sytuacji finansowej dłużnika, a także planowane metody ich eliminacji. Są to m. in. propozycje układowe oraz możliwości zaspokajania zobowiązań. Muszą być na tyle atrakcyjne, aby zostały zaakceptowane przez wierzycieli. Przygotowanie planu restrukturyzacyjnego jest obowiązkowym punktem procedury. Pozwala on Sądowi oraz wierzycielom dogłębnie przeanalizować propozycje dłużnika – w dużej mierze od planu zależy, czy restrukturyzacja spółki bądź firmy jednoosobowej się powiedzie.
Plan spłat, czyli odroczenie terminów płatności zobowiązań
Kolejnym krokiem procedury restrukturyzacyjnej jest utworzenie planu spłat, a także przedstawienie go wierzycielom. Dobry plan zawiera szczegółową listę bieżących zobowiązań oraz nowe, realne do zrealizowania warunki ich spłat. Zarówno restrukturyzacja małych firm, restrukturyzacja spółek kapitałowych i innych dużych podmiotów wymaga przedstawienia propozycji konkretnych działań. Mogą to być: wydłużenie lub odroczenie okresu spłaty czy obniżenie oprocentowania. Ważne, aby nowe warunki były dostosowane do realiów finansowych przedsiębiorstwa oraz spójne z wymogami wierzycieli. Przeprowadzając oddłużanie firm, w imieniu Klientów negocjujemy dogodny dla nich harmonogram spłaty zadłużenia.
Restrukturyzacja zadłużenia firmy – współpraca z kancelarią
W sytuacji, kiedy firmie grozi niewypłacalność, rozwiązaniem może okazać się restrukturyzacja zlecona zewnętrznej kancelarii. Taka pomoc okazuje się nieoceniona w zakresie przygotowania planu spłaty długów, sporządzania kluczowych umów, składania wniosku do sądu czy negocjacji z wierzycielami. Profesjonalna kancelaria, która specjalizuje się w procesie restrukturyzacji, bez stresu przeprowadzi Cię przez wszystkie etapy postępowania. Prawnik działa metodycznie, przewidując ruchy wierzycieli. Dzięki temu restrukturyzacja sądowa przebiega sprawnie i przynosi oczekiwane rezultaty.
Pomagamy dłużnikom wyjść z długów! Skuteczna restrukturyzacja firmy to nasza specjalność.
Sprawdź bezpłatnie, co możemy Ci zaoferować.
Postępowanie restrukturyzacyjne
Realizowana przez nas restrukturyzacja zadłużenia firmy opiera się na autorskiej strategii, którą udoskonalaliśmy przez wiele lat. Jesteśmy gotowi przeprowadzić oddłużanie firmy z każdej branży. Działamy według schematu, który pozwala nam osiągać znakomite efekty:
- Rozmowa telefoniczna z ekspertem – zaczynamy od bezpłatnej konsultacji ze specjalistą, który wstępnie omówi Twoją sytuację i przekaże wykaz informacji do przygotowania przez prawnika. Przed rozmową koniecznie przygotuj podstawowe dane dotyczące stanu finansów oraz zadłużeń Twojej firmy. Na rozmowę zarezerwuj ok. 15-30 minut.
- Rozmowa online lub w kancelarii – po wstępnej konsultacji telefonicznej, bezpłatnie przeanalizujemy dostarczone nam dane i zaproponujemy dostępne rozwiązania. Przedstawimy Ci je podczas spotkania w naszej kancelarii lub online w formie wideokonferencji. Będzie to rozmowa z radcą prawnym, który odpowie na Twoje pytania oraz oszacuje koszty usługi, jaką jest restrukturyzacja firmy.
- Zawarcie umowy – przygotujemy pełną dokumentację, niezbędną do rozpoczęcia procesu restrukturyzacji przedsiębiorstwa. Umowę możemy zawrzeć drogą online lub osobiście.
- Rozpoczęcie postępowania w 24h – nasza kancelaria jest skuteczna i szybka w działaniu. Obwieszczenie o ustaleniu dnia układowego skutkuje natychmiastową ochroną majątku dłużnika. Dlatego proponujemy uruchomienie prac od razu po zawarciu umowy.
- Wstrzymanie egzekucji i licytacji – powstrzymamy komornika, Urząd Skarbowy i ZUS przed dalszymi czynnościami nawet dzień przed licytacją. Restrukturyzacja firmy skutkuje zawieszeniem działań egzekucyjnych pod warunkiem, że jest odpowiednio prowadzona.
- Negocjacje z wierzycielami – przekonamy Twoich najważniejszych wierzycieli do zagłosowania nad układem. To bardzo ważne, dlatego bezzwłocznie rozpoczniemy negocjacje, przedstawimy Twoim wierzycielom korzyści z wyrażenia zgody w głosowaniu i sprawimy, że uwierzą oni w Twój sukces.
- Zawarcie układu i nadzór nad jego realizacją – postępowanie restrukturyzacyjne powinno prowadzić do osiągnięcia porozumienia ze wszystkimi wierzycielami. Dopilnujemy, aby tak właśnie się stało w Twoim przypadku.

Na czym polega restrukturyzacja sądowa?
Restrukturyzacja sądowa jest procedurą nadzorowaną przez sąd. Regulują ją przepisy ustawy z dnia 15 maja 2015 r Prawo Restrukturyzacyjne. W przebiegu procesu prawnego dąży się do uporządkowania sytuacji finansowej przedsiębiorstwa, celem uchronienia go przed bankructwem i koniecznością likwidacji.
Restrukturyzacja firmy w sądzie składa się z następujących etapów:
- Złożenie wniosku o restrukturyzację do sądu restrukturyzacyjnego
- Otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego i wyznaczenie nadzorcy sądowego
- Wybór rodzaju postępowania przez sąd
- a) Postępowanie o zatwierdzenie układu
- b) Postępowanie z możliwością zawarcia układu
- c) Restrukturyzacja sanacyjna
- Przygotowanie propozycji układu z wierzycielami
- Głosowanie wierzycieli nad układem
- Zatwierdzenie układu przez sąd
- Nadzór sądowy nad realizacją układu
- Zakończenie postępowania restrukturyzacyjnego firmy
Rodzaje restrukturyzacji przewidziane przez prawo restrukturyzacyjne
Wyróżniamy cztery rodzaje restrukturyzacji: postępowanie o zatwierdzenie układu, postępowanie sanacyjne oraz postępowanie układowe w wariancie zwykłym i przyspieszonym.
- Postępowanie restrukturyzacyjne o zatwierdzenie układu – jest to proste i szybkie w przebiegu postępowanie, otwierane przez doradce restrukturyzacyjnego, a nie sąd. Właściciel firmy samodzielnie negocjuje warunki układu ze swoimi wierzycielami. Nie wymaga głosowania wierzycieli – sprowadza się jedynie do zaproponowania im układu. W przypadku braku sprzeciwu, propozycja zostaje zatwierdzona. Postępowanie o zatwierdzenie układu (PZU) daje realną możliwość ustalenia korzystnych warunków regulacji zobowiązań.
- Przyspieszone postępowanie układowe – ten rodzaj postępowania restrukturyzacyjnego stosuje się, gdy liczba wierzycieli nie przekracza 100 lub gdy problemy finansowe dłużnika nie są duże ani skomplikowane. Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne jest nadzorowane przez doradcę restrukturyzacyjnego, który kieruje jego tokiem, opracowuje plan układowy i przeprowadza głosowanie wierzycieli. Warto dodać, że uproszczona restrukturyzacja firmy jest stosunkowo szybka i umożliwia dłużnikowi zawarcie układu na prostszych warunkach.
- Postępowanie układowe – to procedura dłuższa, związana z koniecznością przeprowadzenia szczegółowej analizy sytuacji finansowej zadłużonej firmy. Układowe postępowanie restrukturyzacyjne wymaga złożonych negocjacji, przeprowadzenia głosowania z wierzycielami oraz zatwierdzenia układu przez sąd. W przypadku pozytywnego głosowania, warunki układu stają się wiążące dla wszystkich stron. Restrukturyzacja układowa jest możliwa do przeprowadzenia, gdy łączna suma spornych wierzytelności jest wyższa, niż 15% sumy wierzytelności, uprawniających do głosowania nad układem.
- Restrukturyzacja sanacyjna – zaawansowana forma postępowania restrukturyzacyjnego przedsiębiorstwa, dostępna dla dłużników, którzy już są niewypłacalni lub którym grozi niewypłacalność. Prawo nie określa poziomu wierzytelności spornych, pozwalających skorzystać z procedury sanacyjnej. Sąd decyduje o tym, czy właściwe postępowanie zostanie rozpoczęte czy wniosek zostanie oddalony. Restrukturyzacja sanacyjna przedsiębiorstw umożliwia przeprowadzenie działań sanacyjnych (tj. prowadzących do poprawy sytuacji finansowej, np. redukcja etatów, rozwiązanie niekorzystnych umów) i zawarcie układu po sporządzeniu oraz zatwierdzeniu spisu wierzytelności.
Chcesz umorzyć zobowiązania swojej firmy? Pomożemy Ci w tym!
Przeprowadzimy Cię przez postępowanie restrukturyzacyjne i wynegocjujemy układ z wierzycielami. Napisz do nas!
Restrukturyzacja firmy – dla kogo?
Realne zagrożenie bankructwem może dotknąć firmy każdego typu. Aby przedsiębiorstwo mogło dalej funkcjonować i uniknąć bankructwa, można rozważyć jego przekształcenie. Tu do gry wkracza restrukturyzacja przedsiębiorstw, skierowana do dłużników, gotowych na radykalne zmiany w celu ratowania biznesu.
Restrukturyzacja firmy jednoosobowej
Jednoosobowa działalność gospodarcza może skorzystać z narzędzia jakim jest restrukturyzacja, a tym samym odzyskać stabilność finansową. W tym przypadku procedura oddłużania może sprowadzać się do szczegółowej analizy przychodów, kosztów i zobowiązań, reorganizacji firmy oraz negocjacji z wierzycielami. Pomocne okazują się nawet niewielkie działania, jak choćby zmiana dostawców czy optymalizacja kosztów operacyjnych.
Restrukturyzacja przedsiębiorstwa
Większe przedsiębiorstwa często wymagają działań restrukturyzacyjnych na szeroką skalę. Mowa o gruntownych przekształceniach, w tym redukcji nadmiarowych stanowisk. Proces ten jest złożony, a wdrożone rozwiązania wiążą się z pełną reorganizacją wewnętrzną firmy. W toku zmian, prowadzących do poprawy sytuacji finansowej można wprowadzić układy, na podstawie których spłata długów będzie następować na nowych, korzystniejszych warunkach. Odpowiednio przeprowadzona restrukturyzacja przedsiębiorstwa skutkuje szybkim odzyskaniem kontroli nad finansami.
Restrukturyzacja spółki jawnej
Oddłużanie spółki jawnej nierzadko wymaga prowadzenia równoległych działań wobec samej spółki, jak też jej wspólników. Konieczna może okazać się całkowita zmiana strategii biznesowej, w tym dodanie nowych wspólników (dysponujących kapitałem oraz doświadczeniem). Przeobrażenia w funkcjonowaniu spółki mogą dotyczyć zmian w zakresie podziału obowiązków. Co więcej, restrukturyzacja spółki jawnej obejmuje rozmowy i renegocjacje z wierzycielami.
Restrukturyzacja spółki akcyjnej
Zagrożona bankructwem spółka akcyjna potrzebuje nowej strategii finansowej, często też nowego kapitału inwestycyjnego. Restrukturyzacja, czyli oddłużanie spółki akcyjnej obejmuje zatem negocjacje dotyczące warunków spłat, zmiany w obrębie struktury kierowniczej, a nawet sprzedaż części aktywów. Procedura ta jest wielopoziomowa i musi być prowadzona ze szczególną ostrożnością, gdyż jej przebieg zazwyczaj monitorują akcjonariusze.
Restrukturyzacja spółek kapitałowych
Również spółki kapitałowe (w tym spółki z ograniczoną odpowiedzialnością sp. z o.o. oraz wspomniane już spółki akcyjne) mają szansę uchronić się przed niewypłacalnością. W tym przypadku sprawa jest jeszcze bardziej zawiła i wiąże się z szeregiem formalnych procedur. Restrukturyzacja spółek kapitałowych może obejmować różnorodne modyfikacje w strukturze właścicielskiej, optymalizacje procesów operacyjnych i przeprowadzenie układów.
Restrukturyzacja firmy transportowej
Nie da się ukryć, że coraz więcej firm transportowych mierzy się z utratą płynności finansowej. Sytuacji nie sprzyjają stale rosnące koszty paliwa, wysoka inflacja i konkurencja z branży. Oparta na przemyślanej strategii restrukturyzacja firmy transportowej pozwoli jej przetrwać i wrócić na ścieżkę rozwoju. Proces zmian może obejmować optymalizację floty pojazdów czy kosztów operacyjnych. Konieczne będą też negocjacje na temat warunków współpracy z klientami oraz dostawcami.
Oddłużanie firmy. Pomożemy Ci wyjść na prostą
Napotkanie trudności finansowych nie oznacza, że przedsiębiorstwo na pewno zbankrutuje. Nawet krok przed katastrofą można uruchomić procedury naprawcze i odzyskać utracony spokój! Kluczowe jest wdrożenie rozwiązań, korzystnych dla obu stron – zadłużonej firmy oraz wierzycieli.
W obliczu bankructwa nie należy tracić nadziei. Mając u swojego boku doświadczonych prawników, oddłużanie firmy przebiegnie zgodnie z planem i przedsiębiorstwo zostanie ochronione. Nasza kancelaria od lat pomaga dłużnikom wyjść z sytuacji kryzysowej. Nowe prawo restrukturyzacyjne daje w tym zakresie wiele możliwości, które z powodzeniem wykorzystujemy.
To musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na oddłużanie firmy
Restrukturyzacja firmy jest rozwiązaniem dla przedsiębiorstw, które chcą kontynuować działalność gospodarczą mimo licznych problemów finansowych. Nie należy mylić tej procedury z upadłością konsumencką! Upadłość konsumencka dotyczy osób fizycznych, nie firm. Nie istnieje też upadłość restrukturyzacyjna – funkcjonuje natomiast upadłość przedsiębiorców. Reasumując warto zapamiętać, że restrukturyzacja i upadłość konsumencka to dwie różne usługi, przeznaczone dla innych podmiotów.
Oddłużanie firm. Samodzielnie czy z pomocą kancelarii?
Zanim zdecydujesz się na złożenie wniosku o wszczęcie postępowania i rozpoczniesz oddłużanie firmy, omów swoją sytuację ze specjalistą. Możesz na tym wyłącznie zyskać. Prawnik lub licencjonowany doradca restrukturyzacyjny pomogą Ci zrozumieć, z czym się mierzysz i przedstawią optymalne rozwiązania, prowadzące do oddłużenia. Nawet, gdy w Twojej okolicy nie działa firma restrukturyzacyjna, nic straconego. I-Kancelaria obsługuje Klientów z całego kraju. Możemy skontaktować się online i tą samą drogą zawrzeć umowę.
Jeżeli nie masz doświadczenia w zakresie restrukturyzacji przedsiębiorstw, nie działaj na własną rękę – ryzykujesz przecież utratą firmy! Gdy Twoją sprawą zajmie się nasza Kancelaria restrukturyzacja zaskutkuje przyjęciem układu z wierzycielami. Postępowanie rozpoczniemy w ciągu 1 dnia. Jesteśmy bardzo skuteczni – wstrzymamy egzekucję i odroczymy płatność rat, dając Ci czas na powrót do zdrowia finansowego.
Zapewniamy fachową pomoc w restrukturyzacji firm z całej Polski.
Uratujemy Twój biznes przed bankructwem! Umów spotkanie z naszym prawnikiem.
Restrukturyzacja firmy – podsumowanie
Firmy zagrożone niewypłacalnością mogą wyjść na prostą. Uratowanie Twojego biznesu jest w zasięgu rąk – rozwiązaniem może być restrukturyzacja przedsiębiorstwa, prowadzona przez kancelarię, wyspecjalizowaną w prawie restrukturyzacyjnym. Jeżeli szukasz profesjonalnej pomocy i jesteś zdecydowany zawalczyć o swoją firmę, doskonale trafiłeś. I-Kancelaria zajmie się Twoją sprawą niezależnie od tego, z jak dużym zadłużeniem się mierzysz. Nadzorowana przez nas restrukturyzacja uwolni Cię od problemów finansowych, a efekty naszej pracy odczujesz już pierwszego dnia! Zapraszamy na konsultację prawną, podczas której porozmawiamy o efektywnej restrukturyzacji Twojej firmy.
FAQ – PYTANIA I ODPOWIEDZI
#1 Co daje restrukturyzacja zadłużenia firmy?
Postępowanie restrukturyzacyjne umożliwia dłużnikowi spłatę zobowiązań w całości, bez zagrożenia wszczęcia sprawy windykacyjnej bądź komorniczej. Dłużnik nie jest narażony na potencjalne odsetki i kary związane z płatnością po terminie. Restrukturyzacje firm chronią przed egzekucją, umożliwiając przedsiębiorcom dalsze prowadzenie działalności. W efekcie zyskują oni czas na zgromadzenie środków finansowych na spłatę wierzycieli.
#2 Jak długo trwa postępowanie restrukturyzacyjne w Polsce?
Czas trwania postępowania restrukturyzacyjnego jest ściśle uzależniony od jego typu. Najkrótsze jest przyspieszone postępowanie układowe (ok. 3 miesięcy). Postępowanie o zatwierdzeniu układu w Polsce trwa nieco dłużej (ok. 4-6 miesięcy). Postępowanie układowe zwykle nie trwa dłużej niż rok, choć można je wydłużyć do dwóch lat. Nieco inaczej prezentuje się przypadek postępowania sanacyjnego, uznawanego za jeden z najbardziej skomplikowanych. Restrukturyzacja sanacyjna trwa maksymalnie 12 miesięcy z możliwością przedłużenia o kolejne pół roku. Należy zaznaczyć, że firma może być w restrukturyzacji maksymalnie przez 2 lata.
#3 Na czym polega uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne?
Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne stanowi zmodyfikowane postępowanie o zatwierdzeniu układu, będące jednym z najpopularniejszych ze wszystkich procedur restrukturyzacyjnych. Czynności podejmowane w jego ramach w dużej mierze prowadzone są poza sądem, natomiast otwarcie postępowania następuje poprzez dokonanie obwieszczenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym ze wskazaniem danych dłużnika, dnia układowego, a także nadzorcy układu – wybieranego przez dłużnika samodzielnie, na podstawie umowy cywilnoprawnej. Uproszczona restrukturyzacja firmy jest znacznie prostsza niż zwykłe postępowanie. Zawiesza egzekucję dłużnika, a także ogranicza rolę sądu do minimum. Ważne: można z niego skorzystać wyłącznie raz.
#4 Czy restrukturyzacja finansowa przedsiębiorstwa jest bezpieczna?
Tak. Restrukturyzacja finansowa przedsiębiorstwa stanowi bezpieczny proces, którego głównym celem jest uniknięcie ogłoszenia bankructwa za sprawą zawarcia układu z wierzycielami, w którym ustalone zostają reguły spłaty należności. Istotne, by restrukturyzacja firmy była dokładnie przemyślana oraz dostosowana do indywidualnych potrzeb danego przedsiębiorstwa. W przeciwnym wypadku oddłużenie firmy może się nie powieść bądź przynieść straty finansowe.
#5 Jakie podmioty mogą rozważyć postępowanie restrukturyzacyjne?
Postępowanie restrukturyzacyjne mogą rozważyć przedsiębiorcy zagrożeni niewypłacalnością, firmy znajdujące się w kryzysie finansowym, a także podmioty, które chcą poprawić efektywność oraz konkurencyjność na rynku. W ostatnim przypadku restrukturyzacja firmy obejmuje przede wszystkim planowanie i zarządzanie finansami przedsiębiorstwa, a także stałe zwiększanie jego możliwości w oparciu o poprawę efektywności zasobów.
#6 Ile kosztuje restrukturyzacja w firmie zlecona kancelarii?
Nie da się jednoznacznie oszacować, ile będzie kosztowało postępowanie restrukturyzacyjne zlecone kancelarii. Wiele składowych jest ściśle uzależnionych od sytuacji przedsiębiorstwa, skali jego działalności, a także struktury zobowiązań. Na ostateczną cenę ma także wpływ zaangażowanie kancelarii w cały proces. Do kosztów stałych należy wniesienie opłaty od wniosku, która wynosi 1000 zł. Trzeba też uwzględnić opłatę za obsługę prawną wniosku restrukturyzacyjnego – od 20 do 30 tysięcy złotych – jest to opłata początkowa. Dalsze etapy postępowania również wiążą się z kosztami, te jednak rozkłada się na dogodne raty. Choć opłaty wydają się wysokie, finalnie nie stanowią dużego obciążenia dla przedsiębiorcy. Dotychczasowe długi zostają zamrożone, wstrzymana zostaje egzekucja komornika, ZUS i US.
#7 Jak sprawdzić, czy prawnik lub kancelaria mają doświadczenie w restrukturyzacji?
Kancelaria świadcząca usługi z zakresu restrukturyzacji firm powinna składać się z licencjonowanych doradców do spraw procesów restrukturyzacyjnych oraz prawników, poruszających się w tematach dotyczących ekonomii, prawa, doradztwa biznesowego i podatków. Wiarygodność i doświadczenie są kluczowe, dlatego warto zaczerpnąć opinii u innych klientów kancelarii. Przydatne okazują się zweryfikowane recenzje, które można znaleźć w internecie. Warto dokładnie zapoznać się z profilami działalności prawników. Dobre kancelarie oferują doradztwo restrukturyzacyjne, z którego dobrze jest skorzystać – polecamy umówić się na bezpłatną konsultację, tzw. rozmowę wstępną.
#8 Czy restrukturyzacja firmy wstrzymuje licytację nieruchomości lub pojazdu?
Tak. Zgodnie z obowiązującym prawem, w przypadku restrukturyzacji zawieszone zostają egzekucje komornicze w odniesieniu do restrukturyzowanego przedsiębiorcy. Jeżeli jednak restrukturyzacja zakończy się umorzeniem postępowania przez sąd, zawieszone postępowanie egzekucyjne może zostać wznowione.