Prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej na pewnym etapie rozwoju firmy przestaje być opłacalne. Konieczna okazuje się wtedy zmiana formy prawnej. Należy wybrać takie rozwiązanie, które nie zaburzy funkcjonowania działalności i będzie sprzyjać dynamicznemu rozwojowi biznesu. Przekształcenie jednoosobowej działalności w spółkę cywilną lub jawną, ma inny przebieg i skutki. W obu przypadkach warto skorzystać ze wsparcia prawników, którzy posiadają specjalistyczną wiedzę z zakresu Kodeksu Spółek Handlowych. Można ich znaleźć w naszej Kancelarii R. Ptak i Wspólnicy, gdzie zajmujemy się przekształcaniem spółek w różnych wariantach.
Żeby przeprowadzić przekształcenie jednoosobowej działalności w spółkę, należy dopełnić szeregu formalności
Zgodnie z prawem, jednoosobowa działalność gospodarcza może zostać przekształcona:
- w spółkę cywilną lub osobową (w tym m.in. w spółkę jawną i komandytową)
- w spółkę kapitałową (w tym m.in. w spółkę z o.o.).
Przed podjęciem decyzji, należy rozważyć wszelkie za i przeciw każdego rozwiązania. Transformacja w spółkę cywilną niesie ze sobą zupełnie inne konsekwencje, niż przekształcenie w spółkę jawną. Inaczej przebiega też zmiana formy prawnej na spółkę komandytową lub z o.o.. Znajomość aspektów prawnych ma tutaj duże znaczenie, dlatego planując przekształcenie jednoosobowej działalności w spółkę, dobrze jest skonsultować się z prawnikiem i skorzystać z fachowego doradztwa. To pozwoli ustrzec się przed podjęciem niekorzystnej decyzji. Prowadzona przez nas kancelaria prawna już od kilkunastu lat świadczy usługi, związane z przekształcaniem spółek. Analizujemy potrzeby biznesowe naszych Klientów i doradzamy im najlepszą formę działalności.
Wyjaśniamy, jakie konsekwencje niesie ze sobą przekształcenie działalności gospodarczej w spółkę cywilną lub jawną
Spośród wszystkich dostępnych wariantów, związanych z przeobrażeniem przedsiębiorstwa w spółkę, przedsiębiorcy najczęściej decydują się na jeden z poniższych:
- Przekształcenie jednoosobowej działalności w spółkę cywilną – transformacja firmy, pozwalająca prowadzić biznes wraz z wspólnikiem lub wspólnikami, posiadającymi status Przedsiębiorców. Procedura sprowadza się do podpisania przez strony umowy spółki cywilnej. Wybierając to rozwiązanie należy mieć na uwadze, że podmiotem praw oraz obowiązków dotyczących działalności spółki cywilnej, są jej wspólnicy. Co za tym idzie, za ewentualne długi, wszyscy ponoszą taką samą odpowiedzialność. Przekształcenie działalności w spółkę cywilną, niesie więc ze sobą pewne ryzyko biznesowe.
- Przekształcenie jednoosobowej działalności w spółkę jawną – wariant, dający możliwość zarządzania biznesem ze wspólnikami, przy jednoczesnej ochronie własnego interesu. Strony zachowują odrębność majątkową: w przypadku długów, w pierwszej kolejności są one ściągane z majątku spółki. Decydując się na przekształcenie działalności gospodarczej w spółkę jawną, należy zlikwidować działalność i utworzyć spółkę, sprzedać prowadzone przedsiębiorstwo na rzecz spółki albo dokonać tzw. wniesienia aportu.
W celu przeprowadzenia procedury zgodnie z obowiązującym prawem, polecamy skontaktować się z prawnikami I-Kancelarii. Nasi eksperci z przyjemnością odpowiedzą na wszystkie pytania i dopilnują, żeby przekształcenie jednoosobowej działalności w spółkę, przebiegło bezproblemowo i możliwie jak najszybciej.