Upadłość konsumencka – Ustawa
Art. 491 (12) ustawy – Prawa upadłościowego i naprawczego.
Art. 49112. 1. Po wykonaniu przez upadłego obowiązków określonych w planie spłaty wierzycieli sąd wydaje postanowienie o umorzeniu niezaspokojonych zobowiązań upadłego objętych planem spłaty oraz o zakończeniu postępowania upadłościowego.
2. Umarzając zobowiązania upadłego sąd wymienia wierzyciela, tytuł i sumę zobowiązania, podlegającego umorzeniu.
3. Umorzenie zobowiązań nie dotyczy zobowiązań upadłego, obejmujących świadczenia okresowe, których tytuł prawny nie wygasł, oraz zobowiązań powstałych po ogłoszeniu upadłości.
4. O umorzeniu niezaspokojonych zobowiązań upadłego oraz o zakończeniu postępowania upadłościowego sąd orzeka na wniosek upadłego, po przeprowadzeniu rozprawy, o której terminie zawiadamia wszystkich wierzycieli objętych planem spłaty wierzycieli. Na postanowienie sądu przysługuje zażalenie.
Upadłość konsumencka w 2018 roku stale zyskuje na popularności. Lata 2016 i 2017 pokazują, że złagodzenie przepisów zachęciło wiele osób fizycznych do skorzystania z procedury. Ustawa pozwala nam przybliżyć najważniejsze kwestie upadłości konsumenckiej, by ułatwić Państwu zrozumienie istoty tej korzystnej procedury.
Bankructwo w Anglii ucieczką przed upadłością w Polsce?
Powiązane publikacje:
- Upadłość polskiego dłużnika za granicą
- Co dzieje się z majątkiem małżonków po ogłoszeniu upadłości?
- Upadłość konsumencka 2011 – realną szansą na nowy start?
- Jak sporządzić wzorcowy wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej?
- Jakie okoliczności uzasadniają ogłoszenie bankructwa osoby fizycznej 2011?
- Bankructwo konsumenckie w Anglii ucieczką przed długami w Polsce?