Przekształcanie spółki to nic innego jak zmiana formy prawnej spółki. Proces przekształcenia może dotyczyć zarówno spółki partnerskiej, akcyjnej, komandytowej, jawnej, z o.o., cywilnej czy nawet jednoosobowej działalności. Głównym powodem do podjęcia decyzji o przekształceniu jest zmieniający się charakter działalności oraz zmieniające się warunki ekonomiczne. Czasami przekształcenie jest konieczne, aby mógł być kontynuowany dalszy rozwój firmy. Prowadzisz spółkę jawną i zastanawiasz się nad przekształceniem jej w komandytową? Poznaj wady i zalety obu spółek oraz jak wygląda sam proces przekształcenia.
Spółka komandytowa i jawna – zalety prowadzenia obu działalności
Spółka komandytowa to tzw. osobowa spółka handlowa ze zdolnością prawną. Daje możliwość m.in. na zatrudnianie pracowników czy nabywanie nieruchomości. Z reguły na spółkę komandytową decydują się co najmniej dwie osoby, przy czym jedna odpowiada za sprawy spółki, a druga za finanse. Spółka jawna nie posiada osobowości prawnej ale posiada zdolność prawną. Jeśli chodzi o zalety spółki komandytowej to wyróżnia się tu m.in. brak wymaganego minimalnego kapitału zakładowego oraz brak konieczności z rozliczania się z podatku dochodowego. Do zalet spółki jawnej zalicza się m.in. łatwość oraz niskie koszty rozpoczęcia, brak minimalnego wkładu pieniężnego.
Nie wiesz od czego zacząć proces przekształcania spółki? Skorzystaj z pomocy ekspertów
Jeśli zdecydujesz się na przekształcenie spółki jawnej w komandytową to nadal zachowasz swoją tożsamość podmiotową. Dużym plusem takiego przekształcenia jest przede wszystkim ograniczenie odpowiedzialności współwłaścicieli. Kolejną zaletą jest łatwość przekształcenia. Tak naprawdę potrzebna jest jedynie uchwała o przekształceniu. Przy przekształceniu zostaje zachowany korzystny podatek. Przekształcanie spółek jest korzystnym działaniem zwłaszcza kiedy biznes coraz bardziej się rozwija i osiągnięcia finansowe są większe. Nasza kancelaria Ptak & Wspólnicy specjalizuje się w pomocy prawnej związaną z przekształcaniem spółek. Po zapoznaniu się z oczekiwaniami naszych klientów określamy właściwy sposób działania. Przede wszystkim działamy szybko. Dokładamy wszelkich starań, aby nasz klient miał jasność obowiązujących przepisów.