Dotychczas w postępowaniu gospodarczym obowiązywał przepis, zgodnie z którym wystarczyło, aby jedna ze stron była reprezentowana przez profesjonolanwego pełnomocnika, by powstał obowiązek doręczenia odpisu pisma stronie przeciwnej nawet, jesli nie korszytała z pomocy radcy prawnego czy adwokata (art. 479 (9) KPC). Aktualnie ten obowiązek dotyczy jedynie pełnomconików procesowcyh, zatem tylko gdy oby dwie strony posiadają , wóczas powstaje obowiazek bezpośrednioe doręczenia pism procesowych z załącznikami.
Art. 132. § 1. W toku sprawy adwokat, radca prawny, rzecznik patentowy oraz radca Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa doręczają sobie nawzajem bezpośrednio odpisy pism procesowych z załącznikami. Do pisma procesowego wniesionego do sądu dołącza się dowód doręczenia drugiej stronie odpisu albo dowód jego wysłania przesyłką poleconą. Pisma, do których nie dołączono dowodu doręczenia albo dowodu wysłania przesyłką poleconą, podlegają zwrotowi bez wzywania do usunięcia tego braku.
§ 11. Przepis § 1 nie dotyczy wniesienia pozwu wzajemnego, apelacji, skargi kasacyjnej, zażalenia, sprzeciwu od wyroku zaocznego, sprzeciwu od nakazu zapłaty, zarzutów od nakazu zapłaty, wniosku o zabezpieczenie powództwa, skargi o wznowienie postępowania, skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia i skargi na orzeczenia referendarza sądowego, które należy złożyć w sądzie z odpisami dla strony przeciwnej.
§ 2.Doręczenie adresatowi może nastąpić także przez wręczenie mu pisma bezpośrednio w sekretariacie sądu.