Istniej wiele zajęć, które znakomicie zasilić mogą domowy budżet, jednak nie sposób poświęcić się im w pełni. Czy to ze względu na to, że nie istnieje możliwość, by przez cały rok przynosiły zadowalający zysk, czy też to, że po prostu będzie to niemożliwe. Działalność sezonowa, tak jak każdy inny rodzaj aktywności gospodarczej wymaga jednak spełnienia przewidzianych prawem formalności. Warto więc dowidzieć się o tym więcej.
Te kilka zyskownych miesięcy
Istnieją takie pory w ciągu roku, gdy radykalnie wzrasta zapotrzebowanie na niektóre artykuły lub usługi – budka z lodami czy chłodnymi napojami wystawiona w gorące lato w atrakcyjnym, często uczęszczanym miejscu raczej nie będzie przez tłumy spacerowiczów obchodzona szerokim łukiem. Duże możliwości w tym zakresie oferuje zwłaszcza m.in. sektor turystyczny. O ile np. w górach o każdej porze roku jest co robić, jeśli nie oddawać się sportom zimowym, to przemierzać liczne szlaki, to trudno np. spodziewać się tłumów gości nad Bałtykiem poza sezonem. Wszyscy właściciele nadających się do wykorzystania w roli pensjonatów nieruchomości nie będą więc oczekiwali w gotowości cały rok.
Niektórzy mogą więc mieć wątpliwości, czy zajmując się danym rodzajem działalności tylko przez pewien czas w ciągu roku podlegają obowiązkowi rejestracji. Reguluje to ustawa Prawo przedsiębiorców. A zatem, jeśli jest ona prowadzona we własnym imieniu, w sposób ciągły i zorganizowany i ma charakter zarobkowy, rejestracja, niezależnie od jej przedmiotu, jest konieczna – sezonowość nie ma tu żadnego znaczenia. Istnieje tylko jeden wyjątek. Trudniąca się tym osoba fizyczna w ciągu pięciu minionych lat nie mogła prowadzić własnej aktywności gospodarczej , a jej dochody nie mogą przekraczać połowy minimalnego wynagrodzenia. Wówczas spełnione są warunki działalności nierejestrowej. Poza tym, jeżeli nie wykonujemy danego zajęcia przez cały rok, możemy oczywiście skorzystać z możliwości zawieszenia na minimum trzydzieści dni – okres ten może być określony lub nie.
Formalności są nieodzowne
Podobnie jak w przypadku działalności prowadzonej regularnie przez cały rok, konieczna jest nie tylko rejestracja w urzędzie miasta czy gminy (obecnie można to uczynić online dzięki Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej) ale i dopełnienie wszystkich innych formalności, właściwych dla danej dziedziny – a więc wszelkiego rodzaju pozwoleń czy koncesji. Na trudniących się tym osobach ciąży także rzecz jasna obowiązek odprowadzania podatków.
Ci, którzy mają zamiar podjęcia aktywności o charakterze sezonowym, często nie mają dość doświadczenia, ani czasu na to, by pomiędzy innymi zajęciami wnikliwiej poznawać wszystkie uregulowania, jakimi będą podlegać. Doradztwo prawne udzielane przez fachowców zajmujących się obsługą różnej wielkości przedsiębiorstw to najlepszy sposób na to, by w budzących wątpliwości przypadkach uniknąć kłopotów. Od lat udzielamy w tym zakresie skutecznej pomocy. Zapraszamy.