Podjęcie decyzji o rozwodzie jest niezwykle trudne dla każdego małżonka. Najbardziej newralgicznym momentem jest rozprawa rozwodowa, która u wielu wywołuje duży strach. Dla rozwiania wątpliwości, które narastają w obrębie rozprawy wyjaśnimy pokrótce, jak wygląda jej przebieg. Odpowiemy też na kilka pytań, które najbardziej nurtują małżonków.
Rozprawa sądowa nie musi być męką dla małżonków
Wizja rozprawy rozwodowej niesie falę emocji. Dla zmniejszenia negatywnych odczuć towarzyszących temu wydarzeniu spróbujemy w przystępny sposób zobrazować przebieg sprawy sądowej. Demonizowanie tego wydarzenia jest niewskazane, gdyż na sali rozpraw oprócz małżonków zazwyczaj są tylko sędziowie, dwóch siedzących zawsze po bokach to ławnicy, natomiast osoba znajdująca się po środku to sędzia przewodniczący, zawodowy. Oczywiście na sali rozpraw mogą znajdować się też pełnomocnicy stron. Jeśli bardzo stresuje nas wizja rozprawy warto rozważyć ustanowienie pełnomocnika. Najczęściej w jego roli występuje radca prawny lub adwokat, zdarza się jednak, że jest to rodzic, rodzeństwo, dzieci. Wybierając swojego pełnomocnika małżonek ma obowiązek udzielenia mu pełnomocnictwa szczególnego na potrzeby konkretnej rozprawy sądowej. Zdarza się czasami, że strony zgłaszają udział w rozprawie tzw. męża zaufania jest to zazwyczaj bliska osoba z rodziny lub przyjaciel. Należy jednak podkreślić, że nie mogą oni zawierać głosu w tracie rozprawy, a jedynie przyglądać się jej przebiegowi. A oto jak wygląda postępowanie rozwodowe w kilku prostych krokach:
- standardowe pytania – proces zawsze zaczyna się od udzielenia przez małżonków odpowiedzi na kilka istotnych pytań m. in. od kiedy nie prowadzą razem gospodarstwa domowego, czy posiadają dzieci i jaka jest ich sytuacja, czy w ich związku toczyły się inne sprawy rodzinne.
- przesłuchiwanie świadków – kolejny krok to przesłuchiwanie świadków strony powodowej, następnie pozwanej. Małżonkowie mają prawo zadawać pytania świadkom. Zdarza się, że sędziowie dokonują przesłuchania świadków dopiero na drugiej rozprawie sądowej. Nie jest to jednak zasadą ogólnie przyjętą.
- przesłuchanie małżonków – małżonkowie mogą teraz przedstawić swój pogląd na sprawę, a także mają prawo odnosić się do zeznań powołanych świadków.
- publikacja wyroku – małżonek może, ale nie musi uczestniczyć w ogłoszeniu wyroku. Jeśli jednak zamierzamy nie pojawić się na publikacji musimy bezwzględnie złożyć wniosek o doręczenie wyroku.
Rozwód to czas niezwykle stresujący dla małżonków, a przesłuchania sądowe nie należą do najprzyjemniejszych czynności. Mamy nadzieję, że powyższy artykuł, choć odrobinę przybliżył laikom, jak wygląda rozprawa rozwodowa. Na koniec warto podkreślić, że postępowanie nie musi zakończyć się na jednej rozprawie i w zależności od skomplikowania sytuacji w danym związku zależeć będzie czas trwania rozwodu.