Kancelaria prawna świadczy pomoc w ogłoszeniu upadłości konsumenckiej już od wielu lat. Na swoim koncie mamy kilkadziesiąt skutecznie przeprowadzonych postępowań upadłościowych na terenie całego kraju. Upadłość konsumencka to druga szansa dla każdej osoby, która boryka się z trudnościami finansowymi. Celem ogłoszenia upadłości osoby fizycznej jest oddłużenie niewypłacalnego dłużnika – częściowe umorzenie długów. Kancelaria R. Ptak i Wspólnicy z Wrocławia ma bogate doświadczenie w prowadzeniu postępowań upadłościowych. Z naszą pomocą mogą Państwo skutecznie złożyć wniosek o upadłość konsumencką i ogłosić bankructwo osoby fizycznej. Każdy prawnik działający w naszym zespole specjalizuje się w upadłości konsumenckiej. Upadłość konsumencka w Polsce cieszyła się niesłabnącą popularnością zarówno w roku 2016 i 2017. Wszystko za sprawą korzystnych zmian w przepisach, które zdecydowanie ułatwiły skorzystanie z procedury. Obecnie osoby zainteresowane nie muszą decydować się na upadłość konsumencką w Niemczech czy Wielkiej Brytanii. Z pomocą naszej kancelarii upadłość konsumencka w Polsce jest możliwa!
Ile kosztuje upadłość konsumencka
Jak można ogłosić upadłość konsumencką
Kto i kiedy może ogłosić upadłość konsumencką
Naszymi klientami są osoby prowadzące działalność gospodarcza – mali i średni przedsiębiorcy, a także osoby fizyczne i członkowie zarządów spółek prawa handlowego. Z naszą pomocą upadłość konsumencka członka zarządu, czy małego, lokalnego przedsiębiorcy jest skuteczna.
Zastanawiają się Państwo co to znaczy upadłość konsumencka? Co to jest upadłość konsumencka? Na czym polega upadłość konsumencka? Czy postępowanie tego typu jest warte uwagi? Upadłość konsumencka to nowy start dla osób borykających się z długami. Teraz niepowodzenia życiowe, źle zainwestowane pieniądze, czy inne sytuacje losowe nie muszą już przekreślać naszego funkcjonowania w społeczeństwie. Ogłoszenie bankructwa przywraca normalne warunki życiowe i daje szansę na pewne spojrzenie w przyszłość.
Kancelaria prawna specjalizuje się w upadłości konsumenckiej osoby fizycznej
Świadczymy profesjonalną obsługę prawną w zakresie ogłoszenia bankructwa osoby fizycznej. W imieniu naszych klientów przygotowujemy wszelką dokumentację i wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Gwarantujemy osobistą reprezentację przed sądem upadłościowym i bieżące monitorowanie sprawy.
Kto może ubiegać się o bankructwo?
-
Warunkiem do ogłoszenia upadłości osoby fizycznej jest wykazanie, że dłużnik stał się niewypłacalny. Jednak jego fatalny stan finansowy nie jest wypadkową umyślnych działań lub rażącego niedbalstwa.
Kiedy sąd może oddalić wniosek o ogłoszenie bankructwa?
Sąd ma prawo do oddalenia wniosku o upadłość, gdy w okresie dziesięciu lat przed złożeniem wniosku:
-
prowadzono postępowanie upadłościowego względem dłużnika i zostało ono umorzone
-
dłużnik nie realizował ustalonego planu spłat wierzytelności
-
dłużnik nie zgłosił wniosku o ogłoszenie bankructwo ma według przepisów miał takowy obowiązek
-
czynności prawne wykonywane przez dłużnika były wykonywane z pokrzywdzeniem wierzycieli
W przypadku pytań lub wątpliwości służymy pomocą i zapraszamy do kontaktu telefonicznego, e-mailowego lub osobistego w siedzibie naszej kancelarii w miejscowości Wrocław. Udzielamy porad prawnych z zakresu upadłości konsumenckiej. W trakcie konsultacji możemy wyjaśnić warunki niezbędne do skorzystania z procedury. Wyjaśniamy też czy upadłość konsumencka bez majątku jest możliwa. Przybliżamy i naświetlamy zawiłości w kontekście upadłość konsumencka, a BIK lub zdolność kredytowa. Nie warto tracić czasu na opinie znalezione w internecie. Profesjonalna porada prawna to pewne źródło wiedzy na temat upadłości konsumenckiej.
Dowiedz się, co to jest upadłość konsumencka i rozpocznij nowe życie
Ponieważ ogłoszenie upadłości konsumenckiej jest w naszym prawie rozwiązaniem stosunkowo nowym, zasady, na których się odbywa, ciągle jeszcze są korygowane. Najważniejszą cezurą był jednak rok 2015. Od tego momentu – w roku 2016, 2017, a także 2018 możemy obserwować stały wzrost zainteresowania tą procedurą. Nadal jej popularność i wiedza o tym, co to znaczy upadłość konsumencka jest jednak ograniczona. Świadczą o tym wątpliwości, z jakimi często się spotykamy – czy możliwa jest upadłość konsumencka bez majątku, upadłość konsumencka a BIK czy zdolność kredytowa, czy jest to rozwiązanie dostępne dla członka zarządu firmy, a także co po upadłości konsumenckiej. Kancelaria Ptak&Wspólnicy to najlepsze miejsce, w którym szukać można wsparcia. Każdy nasz prawnik to specjalista w tym zakresie. Klientów zamieszkujących Wrocław lub okolice zapraszamy do odwiedzin, czekamy także na kontakt telefoniczny lub mailowy.
Upadłość konsumencka sposobem na długi
Postępowanie upadłościowe jest możliwe do rozpoczęcia w momencie, gdy osiągnięty zostanie stan niewypłacalności. Co za tym idzie, wysokość zadłużenia nie ma tu szczególnego znaczenia – o stanie niewypłacalności mówimy, gdy dłużnik utraci zdolność do regulowania zobowiązań pieniężnych na okres dłuższy, niż trzy miesiące. Upadłość konsumencka jest warta rozważenia również wtedy, gdy osoba zadłużona posiada zobowiązania, przekraczające wartość jej majątku. Jeżeli stan ten trwa ponad 2 lata, zgodnie z prawem upadłościowym można wówczas mówić o niewypłacalności.
A co ze zobowiązaniami bankruta? Czy upadłość konsumencka oznacza umorzenie długów? Należy podkreślić, że bankructwo konsumenckie jest ratunkiem dla osób, które znalazły się w sytuacji bez wyjścia. Błędem natomiast okazuje się twierdzenie, że postępowanie automatycznie anuluje długi. Owszem, część zobowiązań zazwyczaj zostaje umorzona. Po ogłoszeniu upadłości dłużnik przestaje otrzymywać telefony od komorników i wierzycieli – jego sytuacja diametralnie się zmienia – dostaje realną szansę na rozpoczęcie wszystkiego od nowa. Wraz z ogłoszeniem bankructwa, upadły traci majątek (w tym zarówno nieruchomości, jak i ruchomości oraz prawa majątkowe, które stają się tzw. masą upadłości. Jej składniki po spieniężeniu posłużą do spłaty zobowiązań). Przekazany Syndykowi majątek dłużnika zostanie więc przeznaczony na zaspokojenie roszczeń wierzycieli. Mowa o tych elementach majątku, które da się spieniężyć. Po wykonaniu planu spłaty, nieuregulowane zobowiązania prawdopodobnie ulegną umorzeniu (tak się dzieje np. z zaciągniętymi pożyczkami bankowymi).
Pamiętajmy, że upadłość konsumencka jest dla dłużników niezwykle cennym kołem ratunkowym, ale jednocześnie procedurą nieodwracalną i niosącą ze sobą szereg konsekwencji. Fachowa ocena sytuacji finansowej oraz analiza możliwych rozwiązań to absolutna konieczność. Z długami boryka się ogromna rzesza naszych rodaków, lecz świadomość tego, jak ogłosić bankructwo i na czym dokładnie polega upadłość konsumencka, nie jest jeszcze rozpowszechniona zbyt szeroko. W internecie można więc znaleźć na ten temat najrozmaitsze opinie. Skutecznym wsparciem jest tymczasem tylko kancelaria, dysponująca odpowiednio kompetentnymi pracownikami – takimi jak każdy nasz prawnik. Jeśli mają Państwo jakiekolwiek pytania dotyczące ogłaszania upadłości konsumenckiej, pozostajemy do Waszej dyspozycji.
Plusy i minusy, czyli upadłość konsumencka oczami dłużnika
Kiedy upadłość konsumencka pozostaje jedyną słuszną drogą, dobrze jest nieco zorientować się w temacie by wiedzieć, czego się spodziewać w przebiegu procesu. Narastająca spirala zadłużenia bywa czasem tak przytłaczająca, że dłużnik nie jest na siłach, by normalnie funkcjonować – jego życie skupia się wokół zobowiązań finansowych, których nie jest on w stanie uregulować. Złożone kłopoty finansowe potrafią zmienić człowieka o 180 stopni. Należy działać, zanim sprawy przyjmą nieoczekiwany obrót! Upadłość konsumencka może być najlepszym rozwiązaniem na uwolnienie się od długów – ale każdy przypadek jest inny, dlatego dokładna analiza dokumentacji osoby zadłużonej powinna być traktowana priorytetowo.
Wśród kwestii, które należy poruszyć omawiając temat upadłości konsumenckiej, jest ochrona przed bezdomnością. Osoba ogłaszająca bankructwo pozostaje bowiem chroniona przed utratą dachu nad głową. Mimo przejęcia posiadanego majątku, upadły nie musi się martwić o brak miejsca do zamieszkania – przynajmniej przez okres dwóch lat. Wystarczy złożyć wniosek o wydzielenie środków na wynajem innego lokalu mieszkalnego na okres od roku do dwóch lat. Co więcej, w wynajętym lokum może zamieszkiwać zarówno upadły, jak i jego najbliższa rodzina. Kolejnym, niepodważalnym plusem upadłości konsumenckiej jest umorzenie postępowań egzekucyjnych, a więc uwolnienie się od komorników. Upadłość konsumencka pozwala zatrzymać spiralę zadłużenia przy jednoczesnej ochronie interesów upadłego. Komfort psychiczny dłużnika ogłaszającego bankructwo, również jest bardzo ważny – a ponieważ upadłość konsumencka przynosi spokój, w wielu przypadkach decyzja o wnioskowaniu o oddłużenie zapada stosunkowo szybko.
Jak wygląda postępowanie upadłościowe krok po kroku?
-
Pierwszy etap to konsultacja prawna, podczas której oceniona zostaje sytuacja finansowa dłużnika. Specjalista sprawdza, czy wszelkie warunki ogłoszenia upadłości są spełnione. Weryfikacja przebiega wielopoziomowo: czasem upadłość konsumencka nie jest jedynym słusznym wyjściem – wówczas należy ponownie zastanowić się co robić, by pozbyć się zadłużenia w najkorzystniejszy sposób.
-
Drugi, niezmiernie ważny etap postępowania to przygotowanie i złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości, a następnie rozpoznanie wniosku przez sąd. Wypełnienie tego dokumentu potrafi przysporzyć problemów. Wniosek o upadłość konsumencką musi przekonać sąd, że zobowiązania powstały wskutek niezamierzonych działań. Obok wypunktowania długów należy napisać uzasadnienie z uwzględnieniem m.in. przyczyn niewypłacalności i działań, podjętych w celu rozwiązania problemów finansowych.
-
Kolejny etap to ogłoszenie upadłości i ustanowienie Syndyka. Procedura obejmuje 'właściwe' postępowanie upadłościowe z udziałem Syndyka. W ramach postępowania ustalony zostaje m.in. skład masy upadłości, następuje również jej likwidacja oraz ustalenie planu spłaty. Plan spłaty zawiera konkretne terminy i kwoty, jakie dłużnik musi zwrócić poszczególnym wierzycielom. Jest on wiążący i jeśli nie zostanie wykonany, upadłość konsumencka nie będzie wiążąca – oddłużenie nie nastąpi. Ustalony przez Sąd plan spłaty wierzycieli jest opracowany tak, aby był możliwy do zrealizowania w przeciągu maksymalnie 36 miesięcy.
-
Ostatni etap postępowania to zakończenie postępowania upadłościowego, w wyniku czego upadły zostaje oddłużony. Następuje umorzenie zobowiązań.
To oczywiście dość uproszczony opis – upadłość konsumencka jest procesem bardzo skomplikowanym. Jeszcze więcej zawiłości czeka na osoby, chcące ogłosić upadłość firmy. Tu w grę wchodzą dodatkowe plany podziału funduszy i możliwość składania zażaleń czy wnoszenia sprzeciwów.
Ogłaszanie upadłości konsumenckiej z pomocą prawników
Dzięki wprowadzonym zmianom, sąd nie bada już zasadności wniosku o upadłość konsumencką. Zamiast tego ustala, czy po zlikwidowaniu majątku, osobie zadłużonej przysługiwać będzie pełne umorzenie długów. Procedura upadłości jest złożona i do jej sprawnego przebiegu niezbędna okazuje się profesjonalna pomoc prawna. Jako prawnicy wyspecjalizowani w zakresie prawa upadłościowego zgodnie przyznajemy, że upadłość konsumencka to wieloetapowy proces, wymagający dopilnowania licznych formalności. Licznych problemów potrafi przysporzyć wniosek – jeśli będzie zawierał błędy formalne, zostanie odrzucony. Najważniejszy jednak jest fakt, że będąc niewypłacalnym, można się pozbyć zadłużenia. Rozwiązaniem większości problemów dłużników jest właśnie upadłość konsumencka. Gdy prowadzeniem sprawy zajmą się prawnicy, dokumentacja zostanie skompletowana i dostarczona na czas, zaś cała procedura przebiegnie sprawnie i zakończy się tak, jak tego oczekuje dłużnik.
Zmagają się Państwo z poważnymi długami? Być może to właśnie upadłość konsumencka pozwoli Wam się ich pozbyć, przynosząc nadzieję na życie wolne od zadłużeń. Bez odpowiedniego przygotowania nie warto jednak samodzielnie rzucać się na głęboką wodę i dociekać, jak ogłosić upadłość konsumencką, by rezultat postępowania był pomyślny. Skuteczne oddłużenie jest możliwe do osiągnięcia w stosunkowo krótkim czasie tylko wtedy, gdy sprawą zajmują się prawnicy. Brak wiedzy i presja, związana z aktywnością wierzycieli, nie sprzyjają efektywnemu działaniu. Nasze doświadczenie i wiele przeprowadzonych już postępowań upadłościowych pozwalają nam za każdym razem wskazać Klientowi najlepsze w jego sytuacji rozwiązania i sprawić, by zostały one zrealizowane. Niemożność poradzenia sobie ze spłatą zobowiązań to powód, żeby na poważnie rozważyć za i przeciw wszczęcia postępowania o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Zapraszamy do kontaktu – przeanalizujemy wszystkie istotne okoliczności oraz dokumentację. Weźmiemy na siebie ciężar szeregu formalności i będziemy czuwać nad przebiegiem procedury upadłościowej. Od wielu lat świadczymy skuteczną pomoc prawną zarówno dla przedsiębiorstw, jak i osób fizycznych – żaden rodzaj postępowania upadłościowego nie ma więc przed nami tajemnic.
UPADŁOŚĆ KONSUMENCKA – FAQ:
Czy upadłość konsumencka prowadzi do umorzenia długów?
Tak, w zdecydowanej większości przypadków upadłość konsumencka kończy się umorzeniem długów wobec wierzycieli – w całości lub w części. Następuje to po zrealizowaniu plany spłaty, ustalonego przez sąd. Oddłużenie obejmuje te zobowiązania, których nie zaspokojono podczas postępowania upadłościowego.
W jakiej sytuacji sąd nie ogłosi upadłości konsumenckiej?
Upadłość konsumencka może być ogłoszona wyłącznie wtedy, gdy zostaną spełnione wszystkie określone warunki. Sąd nie ogłosi upadłości, jeżeli niewypłacalność dłużnika okaże się wynikiem jego rażącego niedbalstwa bądź umyślnych działań. Wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej może zostać oddalony również w innych przypadkach – dlatego tak ważna jest konsultacja prawna i indywidualna analiza sprawy.
Jak długo trwa postępowanie upadłościowe?
Od złożenia wniosku do umorzenia długów może minąć kilka miesięcy, a nawet parę lat. Wiele zależy od stopnia skomplikowania sprawy. Wniosek o upadłość konsumencką zwykle zostaje rozpatrzony w ciągu 2-4 miesięcy. Właściwe postępowanie upadłościowe może trwać stosunkowo krótko lub bardzo długo. Z kolei realizacja planu spłaty wierzycieli nie zajmie więcej, niż 36 miesięcy. Gdy dłużnik nie posiada majątku, upadłość konsumencka zostaje ogłoszona szybko: nawet w ciągu 6 miesięcy.