Długi są częścią życia wielu Polaków. Statystyki ukazują, że rośnie liczba osób zadłużonych w naszym kraju. Powodów takiej sytuacji jest wiele, jednak większość zadłużonych wskazuje rosnące koszty życia jako jedną z nadrzędnych przyczyn. Długi bardzo często wiążą się ze stresującymi wydarzeniami, takimi jak bezrobocie czy nagłe problemy zdrowotne. W momencie gdy dłużnik odwleka wzięcie odpowiedzialności za swoje czyny, zwlekając z zapłatą zobowiązania, każdy wierzyciel ma pełne prawo do podjęcia działań, których głównym celem jest odzyskanie swoich pieniędzy. Jednym z najczęściej podejmowanych działań jest skorzystanie z pomocy komornika. Ściąganie długu przez komornika może trwać nawet do kilkunastu miesięcy – wiele zależy bowiem od sytuacji dłużnika. Jak wygląda ściąganie długów przez komornika? Ile trwają poszczególne etapy procesu egzekucyjnego? Gdzie szukać pomocy? Postanowiliśmy odpowiedzieć na najważniejsze kwestie związane z ingerencją komorniczą.
Jak długo komornik może ściągać dług? Etapy postępowania egzekucyjnego
Aby lepiej zrozumieć egzekucję komorniczą, warto poznać wszystkie jej etapy – w ten sposób możliwe jest lepsze przygotowanie się na jej poszczególne fazy. Poniżej przedstawiamy standardowy schemat postępowania egzekucyjnego.
- Etap I – uzyskanie tytułu wykonawczego. Proces ten obejmuje czynności takie jak wytoczenie powództwa w sądzie, przeprowadzenie postępowania, po czym wydanie wyroku przez sąd i uzyskanie nakazu zapłaty. Warto przy tym pamiętać, że wierzyciel uzyskawszy wyrok zasądzający zapłatę długu od dłużnika musi jeszcze zwrócić się do sądu o nadanie klauzuli wykonalności. Z tego powodu etap pierwszy postępowania egzekucyjnego może trwać od kilku tygodni, aż do kilku miesięcy.
- Etap II – wszczęcie egzekucji komorniczej. Uzyskanie tytułu wykonawczego pozwala wierzycielowi złożyć wniosek o wszczęcie egzekucji do właściwego komornika. Dokument ten powinien obejmować między innymi dane wierzyciela i dłużnika, informacje dotyczące tytułu wykonawczego, a także dokładne wskazanie sposobu egzekucji. Obowiązkiem komornika jest bezzwłoczne rozpoczęcie działań – czas ten może jednak zależeć od obciążenia kancelarii, a także procedur wewnętrznych. Etap drugi postępowania egzekucyjnego trwa zazwyczaj od kilku dni do kilku tygodni.
- Etap III – zajęcie majątku dłużnika. Po otrzymaniu stosownego wniosku, komornik przystępuje do działania, jakie skupia się na zajęciu majątku dłużnika. Najszybszą formą jest zajęcie rachunków bankowych oraz wynagrodzenia za pracę. Zajęcie ruchomości (np. sprzętów elektronicznych, pojazdów), a także zajęcie nieruchomości może potrwać nieco dłużej – od kilku dni, nawet do kilkunastu miesięcy. Warto przy tym pamiętać, że komornik nie może sprawić, aby dłużnik pozostał bez dalszych środków do życia. Zajęcie wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę jest więc częściowe (każdorazowo na koncie musi pozostać równowartość najniższej krajowej, jaka obowiązuje w danym roku; w momencie gdy dłużnik zarabia minimalne wynagrodzenie, musi otrzymać je w całości); komornik ma jednak prawo do zajęcia dochodu z tytułu umowy zlecenia czy umowy o dzieło – chyba, że dłużnik udowodni, że jest to jego jedyne źródło utrzymania. Dodatkowo, warto wiedzieć, że komornik ma pełne prawo zająć nie tylko osobiste konto bankowe, lecz także konto firmowe dłużnika (z wyłączeniem spółek). Jednocześnie zajęciu nie podlegają świadczenia pielęgnacyjne, dodatki rodzinne, alimenty bądź przedmioty, bez których dłużnik nie jest w stanie wykonywać pracy zarobkowej. Ze względu na indywidualną sytuację każdego dłużnika, trzeci etap postępowania egzekucyjnego trwa zazwyczaj do kilku miesięcy.
- Etap IV – licytacja. Publiczna sprzedaż składników majątku dłużnika obejmuje procesy takie jak sporządzanie opisów i wycena majątku, ogłoszenie licytacji i jej przeprowadzenie, a następnie przekazanie środków pozyskanych z licytacji wierzycielom. Terminy licytacji wyznacza komornik, zaś czas ich trwania jest ściśle uzależniony od liczby licytacji, stopnia zainteresowania kupujących, a także potencjalnych odwołań czy sprzeciwów. Obwieszczenie o licytacji zazwyczaj dokonuje się na stronie internetowej kancelarii komorniczej i Krajowej Rady Komorniczej, a także na tablicy ogłoszeń znajdującej się we właściwym sądzie. Czasem informacje dotyczące licytacji komorniczej umieszczane są również w prasie czy internetowych portalach. Czwarty i ostatni etap postępowania egzekucyjnego może trwać nawet ponad rok.
Należy przy tym pamiętać, że sama decyzja o egzekucji komorniczej nigdy nie zapada z dnia na dzień – zazwyczaj dochodzi do niej na skutek wyczerpania innych, polubownych środków, w momencie gdy dłużnik uchyla się od obowiązku spłaty lub kontakt z nim jest wyjątkowo utrudniony.
Co może komornik, czyli kilka słów o jego roli w procesie egzekucyjnym
Komornik to funkcjonariusz publiczny, który realizuje ostatni etap windykacji należności, jakim jest tzw. egzekucja komornicza – proces obejmujący zastosowanie środków przymusu, jakie przewiduje Kodeks Postępowania Cywilnego w kwestii spełnienia świadczenia, jakie przysługuje wierzycielowi od dłużnika. Specjaliści działają w określonych rewirach (w zasięgu sądów rejonowych, do których są przypisywani na bazie miejsca swojej siedziby). Warto przy tym wiedzieć, że część zadań w zakresie egzekucji należności, komornik może zlecić innemu specjaliście, asesorowi komorniczemu. To właśnie oni zajmują się przede wszystkim czynnościami administracyjnymi, takimi jak: prowadzenie dokumentacji, księgowanie wpłat czy nawet prowadzenie czynności komorniczych. W ostatnim przypadku należy brać pod uwagę wyłącznie sprawy do wartości 100 000 złotych.
Jak długo komornik może ściągnąć dług? Wpływ sytuacji dłużnika na długość egzekucji
To, jak długo komornik może ściągnąć dług, jest ściśle uzależnione od sytuacji majątkowej, jaką przedstawia dłużnik, a także jego zachowanie wobec sprawy. W momencie gdy osoba zadłużona notorycznie nie opłaca faktur oraz nie chce pójść na kompromis podczas wcześniejszych etapów dochodzenia należności, licząc przy tym na umorzenie długu czy oddalenie sprawy, egzekucja może trwać znacznie dłużej niż przewidują to określone przez nas wcześniej ramy czasowe. W przypadku niskiej sumy zadłużenia, zazwyczaj działania komornika są szybkie i skuteczne. Natomiast jeżeli wartość jest bardzo wysoka, wówczas procedura może się znacznie wydłużyć, aż do momentu całkowitego odzyskania danej sumy pieniędzy (należności głównej, odsetek, kosztów procesu oraz kosztów egzekucyjnych). Umorzenie długu występuje w momencie, gdy dłużnik spłaca całość.
Zupełnie inną sytuacją jest przedawnienie długu. Wierzyciele muszą pamiętać, że mają od 6 do 10 lat na złożenie wniosku o egzekucję. Kiedy ten okres minie, komornik odmawia wszczynania dalszych egzekucji – nie ma bowiem prawa do wykonywania jakichkolwiek działań, w momencie gdy dochodzi do przedawnienia się długu. W momencie przedawnienia roszczenia nie trzeba spłacać wierzyciela. Co więcej, w jego interesie jest udowodnienie, że doszło do jego wystąpienia. Warto przy tym mieć świadomość, że istnieją pewne przypadki, które odbiegają od zasady 6-10 lat. Są nimi między innymi:
- mandat (np. za jazdę środkami komunikacji miejskiej nie posiadając przy tym ważnego biletu);
- roszczenia z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej i świadczeń okresowych;
- roszczenia z tytułu faktury nieopłaconej przez kontrahenta;
- roszczenia z tytułu faktury sprzedaży;
- zobowiązania z tytułu umowy kredytu bądź pożyczki;
- długi czynszowe.
Czy te informacje oznaczają, że dług u komornika może ulec przedawnieniu? Niestety, nie mamy dobrych wiadomości. W momencie gdy sprawa przeobraża się w postępowanie egzekucyjne, komornik rozpoczyna swoje działania niemal błyskawicznie. W momencie baku możliwości wyegzekwowania należności i umorzenia postępowania, istnieje naprawdę wysokie prawdopodobieństwo, że przed jego przedawnieniem, sprawa ponownie trafi do komornika – taka sytuacja przerwie cały bieg przedawnienia. Oznacza to, że przedawnienie się długu u komornika nie ma praktycznie szans na zaistnienie. Dobrą wiadomość stanowi natomiast fakt, że w większości przypadków dług u komornika można rozłożyć na raty. Aby upewnić się, czy jest to możliwe, warto zawczasu skonsultować się z wierzycielem, który posiada pełną decyzyjność oraz może podejmować decyzje dotyczące zasad realizacji egzekucji.
Windykacja a egzekucja – ile trwają rozwiązania polubowne, a ile trwa ściąganie długu przez komornika?
Wiele osób zastanawia się, czym różni się windykacja od egzekucji. Spieszymy z pomocą. Windykacja stanowi etap, który niemal zawsze poprzedza egzekucję; proces nakłonienia dłużnika do szybszej zapłaty jest tutaj realizowany przy pomocy wielu zgodnych z prawem środków, takich jak na przykład: telefony do dłużnika, wysyłanie wezwań do zapłaty, umieszczenie danych w giełdzie długów (windykacja polubowna) bądź skierowanie do sądu sprawy o zapłatę, w momencie gdy działania polubowne okażą się bez efektu (windykacja sądowa). Windykacja zazwyczaj trwa do kilku miesięcy.
W momencie gdy dłużnik, mimo uzyskanego wyroku sądu, nadal nie reguluje zaległych zobowiązań, komornik rozpoczyna stosowanie wobec dłużników środków przymusu, takich jak: wezwanie dłużnika do złożenia wykazu majątku, a także zajęcie należących do unikającego spłaty ruchomości oraz nieruchomości. Egzekucja komornicza teoretycznie prowadzona jest aż do momentu zaspokojenia roszczeń wierzyciela – co może trwać nawet do kilkunastu miesięcy.
Ściąganie długów przez komornika – jak umorzyć dług?
Umorzenie długu u komornika musi równać się umorzeniu postępowania egzekucyjnego – może dojść do niego z mocy prawa (w sytuacji, gdzie dłużnik ogłosił upadłość konsumencką bądź egzekucja została zawieszona na pewien okres, zaś wierzyciel nie złożył wniosku o jej odwieszenie), na wniosek (w momencie zawarcia ugody między dłużnikiem a wierzycielem bądź gdy komornik realizował swoje czynności w sposób sprzeczny z przepisami), a także z urzędu (poprzez brak zdolności sądowej przez jedną ze stron).
Ściąganie długów przez komornika a podjęcie spłaty przez dłużnika, czyli dlaczego nie warto czekać ze spłatą zadłużenia
Zadaniem komornika jest ściąganie długów do czasu, gdy dojdzie do całkowitej spłaty wierzyciela. Zatem odpowiedź na pytanie, ile trwa ściąganie długów przez komornika, z pewnością nie jest korzystna dla zadłużonych – nie warto więc utrudniać całego proces u, a także okazać chęć do współpracy z przedstawicielem sądu. Warto tu kierować się zasadą „im szybciej, tym lepiej”. Szybsza spłata zadłużenia niesie bowiem za sobą szereg korzyści, do których możemy zaliczyć między innymi uniknięcie naliczania odsetek, kosztów egzekucji, a także szybsze zakończenie egzekucji komorniczej. To również pozbycie się stresu czy napięcia związanego z wizytami komornika oraz zajęciem majątku. Spłata długu nie należy do najprostszych, jednak Kancelaria Prawna R. Ptak i Wspólnicy ma na to sposób.
Oddłużanie z Kancelarią Prawną R. Ptak i Wspólnicy
Popadnięcie w zadłużenie to sytuacja, na którą niewiele osób jest gotowych. Nasza Kancelaria pełni fachowe doradztwo w zakresie niesienia pomocy osobom zadłużonym, które z różnych przyczyn nie potrafią odnaleźć się w swojej sytuacji. Oddłużanie to szczególny proces, którego celem jest całkowite wyjście z długów, a co za tym idzie przywrócenie stabilności finansowej. Przeprowadzane w momencie, gdy dłużnik nie jest w stanie poradzić sobie z uregulowaniem wcześniej zaciągniętych zobowiązań, działania różnią się w zależności od indywidualnej sytuacji osoby zadłużonej. Najważniejsze jest jednak rozpoznanie sytuacji i dobór odpowiedniej metody, pozwalającej na wypracowanie nowych warunków uregulowania należności z wierzycielem. Kancelaria Prawna R. Ptak i Wspólnicy posiada wieloletnie doświadczenie w oddłużaniu Klientów; staramy się wypracować jak najkorzystniejsze wyjście z sytuacji, która może wydawać się patowa.
Skuteczne oddłużanie jest możliwe do przeprowadzenia w trakcie otwartego postępowania. W tym czasie można prowadzić negocjacje z wierzycielem bądź zażądać zawieszenia postępowania czy pozbawienia wykonalności tytułu wykonawczego. Jednocześnie istnieje możliwość zażądania zwolnienia od egzekucji przedmiotów zajętych przez komornika. Wszystko to wymaga jednak przedstawienia odpowiednich dokumentów. Egzekucja komornicza jest sytuacją trudną dla dłużnika, dlatego zaleca się jak najszybszy kontakt ze specjalistami. Kancelaria R. Ptak i Wspólnicy podejmuje się nawet najtrudniejszych spraw, niosąc pomoc wszystkim osobom chcącym wyswobodzić się z sytuacji zadłużenia.
Ściąganie długów od komornika kontra proces oddłużania – dowiedz się więcej!
Nasi doświadczeni prawnicy są w stanie pomóc dłużnikom w różnych aspektach ich procesu. Dokonujemy dokładnych analiz sytuacji finansowej dłużnika, opracowujemy strategie oddłużania, a także prowadzimy negocjacje z wierzycielami. Jesteśmy także gotowi reprezentować naszych Klientów przed sądem w przypadku postępowań. Im szybciej pozwolisz nam przystąpić do swojej sprawy, tym łatwiej będzie nam uchronić Cię przed niepotrzebnym stresem oraz stratami. Skontaktuj się z nami, jeśli:
- Wpadłeś w spiralę zadłużenia.
- Otrzymałeś nakaz uregulowania długów.
- Komornik rozpoczął przeciwko Tobie czynności egzekucyjne.
Dokładnie przeanalizujemy Twoją sprawę, oferując przy tym kompleksową reprezentację w negocjacjach z wierzycielami. Dzięki działaniu osób, które doskonale orientują się w temacie prawa upadłościowego, możesz odzyskać spokój oraz otrzymać profesjonalną pomoc. Wierzymy, że profesjonalnie przeprowadzone negocjacje komornicze w zakresie możliwości spłaty zadłużenia mogą odmienić sytuację dłużnika o 180°. Przekaż nam swoją sprawę, abyśmy mogli pomóc Ci oswobodzić się z długów.
FAQ – PYTANIA I ODPOWIEDZI
Jakie korzyści niesie oddłużanie z kancelarią?
Skuteczne oddłużanie z kancelarią może finalnie doprowadzić do zmniejszenia całkowitego zadłużenia poprzez negocjacje z wierzycielami, mającymi decydujący wpływ na przebieg całego procesu. W efekcie miesięczne zobowiązania dłużnika mogą być znacznie niższe, a to jest w stanie znacznie poprawić jego płynność finansową, umożliwiając tym samym znacznie łatwiejsze zarządzanie budżetem domowym. Tym samym, oddłużanie i odzyskanie kontroli nad finansami może przynieść znaczną ulgę psychiczną – pozwalając tym samym na odzyskanie równowagi.
Ile kosztuje proces, jakim jest oddłużanie?
Sam koszt oddłużania jest ściśle uzależniony od wielu czynników, takich jak rodzaj oraz wielkość zadłużenia. Kancelaria R. Ptak i Wspólnicy traktuje każdy przypadek w sposób indywidualny, dopasowując strategię działania do specyficznej sytuacji osoby zadłużonej.
Czy ściąganie długów przez komornika jest nieuniknione?
Nie. Pierwszy etap stanowi zawsze windykacja, której celem jest polubowne zakończenie sprawy. Jeżeli jednak nie dojdzie do porozumienia, wtedy sprawa zostaje kierowana do sądu, gdzie tylko krok dzieli ją od zakończenia egzekucją komorniczą.