W dzisiejszych czasach temat długów nie jest obcy. Szybko zwiększająca się liczba dłużników przyprawia o prawdziwy zawrót głowy. Co więcej, dotyczy ona nie tylko osób indywidualnych ale także wielu przedsiębiorstw obecnych na rynku wiele lat. Chcąc się cały czas rozwijać zaciągają oni o różnej wielkości pożyczki. Im jest ich więcej, tym łatwiej stracić nie tylko kontrolę, ale także płynność finansową. W niniejszym artykule omówimy temat budzący wiele kontrowersji szczególnie wśród wierzycieli, a mianowicie kiedy przedawniają się długi! Czytaj dalej i dowiedz się więcej!
Przedawnienie długu – poznaj czym dokładnie jest w ujęciu prawnym
Dłużnikiem można stać się w sposób umyślny oraz nieumyślny. Co rozumiemy pod pojęciem umyślnego zadłużenia? Mowa tutaj o sytuacjach kiedy konkretna osoba zdaje sobie sprawę ze swojej sytuacji finansowej oraz nagromadzenia zaległości, a dalej zaciąga kolejne pożyczki. O nieumyślnym zadłużeniu mówimy w przypadku poważnej choroby uniemożliwiającej wykonywanie pracy bądź straty głównego źródła dochodu. Będąc już przy umyślnym doprowadzeniu do zadłużenia czas wyjaśnić czym dokładnie jest przedawnienie. Najprościej mówiąc każdy dług ma swoją datę ważności, czyli konkretny czas na jego spłacenie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami czas ten może wynosić od roku do nawet 6 lat. Pojawia się tutaj istotna informacja. Kiedyś maksymalny czas wynosił aż 10 lat. Czas zależny to jest od rodzaju zadłużenia. Kiedy dojdzie do przedawnienia długu wierzyciele oraz osoby zajmujące się windykacją nie mogą ubiegać się o ich odzyskanie. Warto mieć świadomość, że niektórzy dłużnicy celowo odwlekają spłatę. Czy to dobre rozwiązanie? Oczywiście, że nie! Przedawnienie długu nie jest tożsame z jego zniknięciem. Ślad zawsze pozostanie, a co więcej, dłużnik może zostać dodany na specjalną listę dłużników.
Sprawdź kiedy przedawniają się długi i jakie warunki muszą zostać spełnione
Przedawnienie długu tak naprawdę jest możliwe tylko wtedy kiedy wierzyciel o tym zapomni. Co to dokładnie oznacza? Już śpieszymy z odpowiedzią! Najlepiej przedstawi to pewien przykład. Pani Nowak do 1.10.2021 roku miała uregulować spłatę, jednak nie zrobiła tego. Wraz z dniem 2.10.2021 rozpoczyna się bieg przedawnienia kończący się po upływie określonego czasu w zależności od rodzaju należności. W dzisiejszych czasach sytuacje kiedy firmy zapominają o swoich dłużnikach należą do rzadkości. Na rynku pojawiło się wiele programów, których głównym zadaniem jest automatyczne wysyłanie przypomnień. Wyjaśnijmy jednak jakie dokładnie działania przerywają bieg. Wymienia się tutaj głównie cztery czynności:
- wezwanie do zapłaty
- każde działanie skierowane do sądu lub wyznaczonego do egzekwowania tego typu spraw organu – złożenie wniosku, pozwu, wezwanie do zawarcia porozumienia, złożenia wniosku o egzekucję komorniczą,
- zawarcie obustronnej ugody wraz z określeniem konkretnego terminu spłaty lub wysłanie do dłużnika wniosku o rozłożenie zadłużenia na raty,
- rozpoczęcie mediacji
A co jeśli dłużnik dalej nie podejmie jakichkolwiek działań mających na celu spłatę zadłużenia. W takich sytuacjach bieg przedawnienia rozpoczyna się na nowo ale dopiero po zakończeniu wcześniejszych czynności prawnych. Oczywiście nie można zapomnieć o najważniejszym! Przerwanie biegu przedawnienia ma również miejsce w sytuacjach kiedy osoba zadłużona zdecydowała się wpłacić pewną część pieniędzy. Można tutaj mówić o tym, że dłużnik sam z siebie przerwał przedawnienie.
Chcesz dowiedzieć się po jakim czasie przedawniają się długi? Poznaj rodzaje roszczeń
Tak jak już wspominaliśmy dawniej maksymalny czas po jakim mogło dojść do przedawnienia wynosił 10 lat. Wraz z majem 2018 roku wprowadzono nowelizację i czas ten uległ skróceniu aż o 4 lata. Aktualnie dłużnik może liczyć na przedawnienie długu już po 6 latach. Najbardziej jednak optymalny czas przedawnienia to 3 lata. Maksymalny okres przedawnienia przypisuje się pożyczkom od osób fizycznych oraz długom spadkowym. Po pięciu latach przedawniają m.in. podatki. Wszelkiego rodzaju kredyty, czynsze oraz usługi telekomunikacyjne ulegają unieważnieniu po 3 latach.
Pojawia się jedno zasadnicze pytanie – czy są długi, które nie mogą ulec przedawnieniu? Oczywiście, że tak. Wymienia się tutaj trzy podstawowe:
- roszczenia zniesienie współwłasności,
- roszczenia wydobywcze,
- roszczenia negatoryjne.
Ciekawą sytuacją jest przedawnienie długów spadkowych. Coraz częściej zdarzają się sytuacje, że ktoś w ramach spadku dostaje przyprawiające o zawrót głowy zadłużenia. Najlepszym w takich przypadkach rozwiązaniem jest zrzeknięcie się spadku w ciągu sześciu miesięcy od dnia uzyskania go. A kiedy przedawniają się długi? Pamiętaj, ze ostateczny termin przedawnienia przypada na ostatni dzień roku kalendarzowego. Jeśli np. 3 lata wypadają 14 kwietnia 2022 roku to o przedawnieniu będziemy mówić dopiero 31 kwietnia 2022. Aby udowodnić, że termin spłaty zadłużenia minął należy wysłać odpowiednie pismo do wierzyciela, a jeżeli nie poskutkuje to konieczne będzie rozpoczęcie postępowania sądowego.
Dowiedz się jakie konsekwencje niesie za sobą przedawnienie długu
Wielu dłużników wychodzi z błędnego założenia, że kiedy dług się przedawnia to problem znika. Niestety nie jest to takie proste. Pamiętaj, że niespłacony dług już na zawsze zapisuje się w Twojej historii. Czy wierzyciel może dalej domagać się spłaty zaległości? W teorii nie, jednak zależy to od tego czy sprawa została już skierowana do sądu. Musisz mieć świadomość, że nawet jeśli doszło do upływu terminu w jakim należało uregulować roszczenie finansowe to Twój wierzyciel dalej może wpisać Cię na listę dłużników. Co najważniejsze, informacja o tym, że nie wywiązałeś się ze swojego zobowiązania widnieje w systemie, co może skutkować w przyszłości problemami z zaciąganiem kolejnych kredytów lub pożyczek. Banki nie patrzą przychylnie na osoby, które posiadają nawet niezbyt wysokie zadłużenia.
Kiedy przedawniają się długi – złóż odpowiedni wniosek do wierzyciela
Co prawda rzadko dochodzi do sytuacji, że dług się przedawnia. Wierzyciele dokładają wszelkich starań, aby nie dopuścić do takiej sytuacji. Nie ma się czemu dziwić, w końcu każda, nawet najmniejsza zaległość niekorzystnie wpływa na sytuację finansową całej firmy. Jeśli jednak doszło do przedawnienia, a wierzyciel lub firma windykacyjna dalej ubiega się o odzyskanie zaległej należności czas złożyć odpowiedni wniosek. Jak powinien wyglądać? Tutaj pojawia się dla Ciebie bardzo ważna informacja! Z prawnego punktu widzenia nie istnieje coś takiego jak wniosek potwierdzający przedawnienie. Twoim sposobem na udowodnienie przedłużenia jest wniesienie sprzeciwu do wysłanego nakazu zapłaty. Wyjaśnijmy zatem co powinno znaleźć się takim odwołaniu. Przede wszystkim dokładny opis sprawy, dane osobowe zarówno dłużnika jak i wierzyciela, dokładne daty potwierdzające przedłużenie zadłużenia. Pamiętaj, że składając dokumenty do sądu należy zadbać o ich prawidłowe wypełnienie. Jakiekolwiek nieprawidłowości mogą doprowadzić do odrzucenia sprzeciwu, co zdecydowanie wydłuża całą sprawę.
Przedawnienie długów, a sprzedaż innemu wierzycielowi. Sprawdź jaki ma to wpływ na sprawę
Rosnąca liczba dłużników przyczyniła się do utworzenia tzw. giełdy wierzytelności. Daje ona zainteresowanym wierzycielom możliwość sprzedaży zadłużenia. Czy dłużnik musi wyrazić na takie działanie zgodę? Nie! Obowiązkiem wierzyciela jest tylko i wyłącznie poinformowanie go o takiej decyzji. W niektórych przypadkach sprzedaż może okazać się znacznie bardziej opłacalna, zwłaszcza kiedy mamy do czynienia z dłużnikiem nie reagującym na jakiekolwiek wezwania. Po sprzedaży o odzyskiwanie zaległych należności finansowych zaczyna starać się zupełnie nowa osoba. Często wielu dłużników zadaje pytanie, czy sprzedaż wierzytelności wpływa na bieg przedawnienia? Nie, jest to działanie, które narusza terminu. Warto jednak wiedzieć, że czasami zmiana osoby ubiegającej się o zapłatę może okazać się korzystnym rozwiązaniem dla dłużnika na wypracowanie odpowiednich warunków. Pamiętaj, że tylko pełne uregulowanie zadłużenia pozwoli rozpocząć zupełnie nowe życie z nowymi możliwościami finansowymi.
Samodzielna walka z długami? Z pomocą profesjonalistów uporasz się z tym szybciej niż myślisz
Z doświadczenia wiemy, że niekiedy sprawy o zadłużenie potrafią być prawdziwą zmorą. Zawiłość przepisów, brak specjalistycznej wiedzy niestety nie ułatwia postępowania. Niekiedy dochodzi do sytuacji, że wierzyciele skutecznie wykorzystują nieznajomość przepisów prawnych przez dłużników. Dlatego właśnie profesjonalna pomoc prawna okazuje się niezbędna. Nasza Kancelaria Ptak & Wspólnicy służy pomocą wszystkim zainteresowanym. Nie próbuj zamiatać problemy pod dywan! Wspólnie znajdziemy jak najkorzystniejsze wyjście z sytuacji mając na uwadze dobro Twoich interesów. Tak jak pisaliśmy czekanie na przedawnienie nie jest dobrym rozwiązaniem. Z nami postawisz czoła swoim problemom finansowym. W zależności od sytuacji prowadzimy oddłużanie, postępowaniem układowym lub restrukturyzacyjnym. Wyróżnia nas indywidualne podejście do Klienta, a tym samym pełen profesjonalizm w podejmowanych działaniach. W Twoim imieniu przeprowadzimy także negocjacje z wierzycielami! Nie zwlekaj i odwiedź naszą stronę, gdzie nieco szerzej opisujemy problem powstających długów. Skorzystaj z konsultacji z doświadczonymi adwokatami i daj sobie pomóc! Jesteśmy dowodem na to, że z każdej sytuacji jest wyjście! Zapraszamy!